Kategória: Komunitná Bratislava

5 dôvodov, prečo je Bratislava fotogenické mesto

Autor: Júlia Dobíšek

Výstavba na úkor zelene je téma, ktorá dlhšie rezonuje Bratislavou. Niektoré administratívne projekty či výškové budovy v centre mesta aj na jeho periférii môžu byť tŕňom v oku nejedného estéta, no v apríli predsa len zaznela dobrá správa: Bratislava dostala prvýkrát svoj metropolitný inštitút. Vedenie mesta chce vďaka nemu vniesť do rozvoja (nielen) verejného priestoru sofistikovanejšiu stratégiu.

1. Len vy dvaja

Bratislave však treba uznať jedno: už teraz má jedinečnú atmosféru, ktorú jej môžu iné mestá závidieť. Ročne sem prichádzajú tisícky turistov a organizácia Bratislava Tourist Board na margo toho tvrdí, že do Bratislavy už nechodia len „na otočku“, ale čoraz radšej tu zostávajú na noc. Niektorí zahraniční blogeri dokonca tvrdia, že pre tých, čo majú radi pokojnejšie blúdenie centrom mesta, než vo veľkých európskych mestách, bude návšteva Bratislavy výborný nápad. A to sa týka, samozrejme, aj milovníkov fotografie.

V Bratislave je totiž všetko na dosah. Netreba tu vystáť rad, len aby ste si z Bratislavského hradu odfotili Dóm svätého Martina alebo aby vám priatelia spravili pekný portrét spred Modrého kostolíka. A tiež sa veľmi ľahko stane, že v niektorých odľahlých uličkách Starého Mesta zostanete len vy a objektív. Na druhý deň si potom zaslúžene oddýchnete napríklad s miestnou gastronómiou. A fotografovať už budete maximálne bryndzové halušky.

 

Na fotografovanie Dómu nemusíte vystáť rad. Zdroj foto: Autorka

 

2.Zlatá na piatu

Skúsenejší fotografi to poznajú: čas približne hodinu po východe či hodinu pred západom slnka vie urobiť s fotografiou divy. Hlavne so snímkami krajiny, na ktoré údajne v týchto fázach dňa, teda počas zlatej hodiny, získate ideálne svetlo. Lenže vystihnúť dokonalý čas na dych vyrážajúci záber často nestačí; pomôcť vie aj pekný výhľad. Bratislava ich má požehnane. Mestská radnica, Michalská veža, Slavín… Alebo si vyberiete Ufo na jednom z piatich mostov ponad Dunaj? Turisti i profesionáli sa iste zhodnú na tom, že z každého je pohľad na hlavné mesto jedinečný. A romantický západ slnka býva čerešničkou na torte každej snímky.

 

Romantický západ slnka? Jedine na niektorom z mostov. Zdroj foto: Autorka

 

3. Mesto (foto)výziev

Takmer 2500 fotografií Bratislavy, vyše 105-tisíc zhliadnutí a jeden mesiac kreatívneho fotografovania krás nášho hlavného mesta sú čísla, ktoré vzišli z vlaňajšej instagramovej výzvy s hashtagom #sombratislava. Vznikla na základe spolupráce Bratislavského kultúrneho a informačného strediska a mesta Bratislavy, pričom najkrajšie fotografie z nej nájdete TU.

V Ružinove zasa pravidelne vyhlasujú súťaž o najkrajšie fotografie podľa ročných období; aktuálne sa ocitla v hľadáčiku jar. A uhádnete, kde vznikla víťazná fotografia vlaňajšieho ročníka súťaže Slovak Press Photo? Na bratislavskom Námestí SNP. Aktuálne vyhlásili už ôsmy ročník tejto medzinárodnej fotosúťaže, pričom jednou z cien bude Grant Bratislavy. Výherca získa od magistrátu ročné štipendium v hodnote 2000 eur, aby následne mohol zachytiť na 30 snímkach neustále sa meniacu, dynamickú Bratislavu.

 

Bratislava je mesto neustálych premien. Zdroj foto: Autorka

 

4. Voda živá

Fotografovať vodu je krásne a koho baví zachytávať umelecké zábery, určite by mal zvečniť aj bratislavské jazerá, rieky či ramená Dunaja. Petržalský Veľký Draždiak je domovom labutí, lysiek či kačíc, ktoré pekne zapózujú. Žije to aj na Kuchajde a fotogenická je i Vydrica tečúca naprieč Železnou studničkou. Ružinovčania majú zasa Rohlík – jazero pomenované po svojom nápaditom tvare. Ale Dunaj, druhá najdlhšia európska rieka, tá dodáva fotografickým snímkam tú správnu dramatickosť. Počas roka fascinujúco mení svoj charakter a vplyvom výdatných dažďov sa často až nebezpečne približuje k ľuďom. Vybrať sa môžete aj  k jeho povodiu, napríklad pri petržalskej hrádzi či v Karlovej Vsi, kde dokonca natrafíte aj na miesta pripomínajúce drobné pláže.

 

5. Unikáty

Obdobie socializmu zanechalo najmä vo východnej Európe svoje stopy v podobe unikátnej architektúry. Takéto stavby sa stali vychýrenými turistickými atrakciami. Hlavne pre tých, ktorí socializmus neokúsili na vlastnej koži. Bratislava má takýchto stavieb hneď niekoľko a hoci môžu byť na prvý pohľad kontroverzné, skrývajú v sebe istú jedinečnosť. Preto sa napríklad reštaurácia Ufo či televízny vysielač Kamzík objavujú ako potlače na tričkách či darčekových predmetoch. O budove Slovenského rozhlasu, hoteli Kyjev či Slavíne – pamätníku padlých sovietskych vojakov -, sa píše aj na zahraničných weboch. A prečo sa ich oplatí fotografovať? Pretože pre ľudské oko sú skrátka fascinujúce.

 

Architektonických unikátov má Bratislava hojne. Zdroj foto: Autorka
Share Tweet Pin It +1

Mohlo by vás zaujímať

Predchádzajúci článokSpiace miesta - Rozhovor
Ďalší článokLegendárny bratislavský propeler čaká na svoju novú éru

2 komentáre

  1. bkis
    2 roky ago Reply
  2. Miriam
    2 roky ago

    perfektny pohlad na nase mesto!

    Reply

Pridajte komentár