Kategória: Komunitná Bratislava, Kultúra v Bratislave

5 zaujímavých miest Bratislavy, ktoré sa oplatí vidieť

Autor: Júlia Dobíšek

Bratislava je zaujímavé mesto. Kto súhlasí, nech dvihne ruku, kto nie, možno zmení názor pri čítaní o miestach, o ktorých denne nepočujete, no o to väčší dojem v človeku zanechajú.

 

Mimochodom, mestské lokality, či už ste v Bratislave turistom, alebo je vaším rodným mestom, dnes získavajú na atraktívnosti nielen vďaka dobrej dostupnosti autom či bicyklom, ale aj cez recenzie na webe. Zvyčajne tak víťazia komerčnejšie a navštevovanejšie miesta, ako sú reštaurácia Ufo či televízna veža Kamzík, no čoraz viac silnie trend navštevovať alternatívnejšie a svojím spôsobom dobrodružnejšie miesta, z ktorých zábery zažiaria na každom instragrame.

K Danubiane jazdí autobus priamo z centra. Zdroj foto: facebook galérie Danubiana

 

  1. Na vlne umenia

Z nasledujúcich miest Bratislavy však určite neodídete s jednou, dvoma či troma fotkami, ale rovno s celým albumom! Napríklad Danubiana (Danubiana Meulensteen Art Museum) je jedinečná už len svojou polohou pri Vodnej elektrárni Čunovo. Ležiac v objatí divokého Dunaja, viac ako 19 rokov láka verejnosť na svoje extravagantné a netradičné expozície. Spolu s rodinou či priateľmi sa k nej môžete dokonca plaviť na lodi, a to na pravidelnej linke lodnej spoločnosti LOD, Bratislava-Čilistov-Čunovo/Danubiana, ktorej sezóna je od apríla do októbra.

V cene palubného lístka budete mať aj vstup do tejto unikátnej galérie moderného umenia, založenej holandským zberateľom Gerardom Meulensteenom a slovenským galeristom Vincentom Polakovičom. Po holandskej kráľovnej Beatrix či bývalom španielskom kráľovi Juanovi Carlosovi I. tak budete ďalšími šťastlivcami, ktorí budú (okrem vnútornej výstavy) obdivovať v priľahlom parku až 60 sôch od slovenských aj zahraničných autorov. Váš umelecko-zážitkový deň zakončí malebný výhľad zo strechy galérie na plaviace sa lode a labute oddychujúce na vlnách.

 

 

V rozhlase dominujú retro materiály a zaujímavé zákutia. Zdroj: Youtube.com
  1. V útrobách pyramídy

Národnou kultúrnou pamiatkou, stavbou storočia aj domovom najväčšieho organu v Strednej Európe je budova „obrátenej pyramídy“ na Mýtnej ulici, v ktorej dodnes sídli rozhlasová časť verejnoprávneho RTVS. Impozantná stavba z roku 1983 je dominantou hlavného mesta. Pre jedných je silným odkazom socializmu, pre iných zasa jedinečným počinom tria architektov Svetko – Ďurkovič – Kissling. Videli ste ju zvnútra?

Zatiaľ čo z ulice sú dominantné ostré hrany oceľovej konštrukcie, vnútri už objavíte aj okrúhlosť. Použité materiály a zachovaný retro nábytok majú pritom silný nádych bývalého režimu. Istý čas sa dokonca hovorilo o prechode budovy do súkromného vlastníctva s cieľom spraviť z nej múzeum či inú kultúrnu inštitúciu. Napokon sa tak nestalo a vnútro rozhlasu tak od 80. rokov nezasiahli výrazné zmeny, čo je z hľadiska jedinečnosti tohto miesta rozhodne atraktívne. Vďaka videoprehliadke, ktorú vlani zverejnila česká rozhlasová stanica Radio WAVE, to zistíte aj vy.

 

 

Miestami sa budete cítiť ako v exotickej krajine. Zdroj foto: Autorka
  1. Exotika na počkanie

            Bratislava má prebytok nákupných centier a cítiť to najmä cez víkendy, keď ich zapĺňajú turisti aj miestni, ktorí namiesto prírody vyhľadávajú skôr sedenie pri kávičke v prostredí klimatizovaných obchodov. No všetci vieme, že až také zdravé to nie je… Skúste pre zmenu navštíviť botanickú záhradu. Na prvý pohľad to možno znie ako nudný návrh, no kde inde v Bratislave nájdete na jednom mieste až 120 druhov voňavých ruží, originálnu japonskú záhradu, tropický Viktóriový skleník či obrovský banánovník s romantickou fontánkou? Alebo jazierko, v ktorom sa predvedú súčasne kvitnúce lekná, rosnička s ropuchou a syčiacim hadom? Navyše, v letných horúčavách sa tu bez problémov skryjete do príjemného tieňa. V júli a auguste si sediac na tráve vypočujete letné komorné koncerty a keď potom zablúdite na lavičku pod zelenými pergolami, určite si užijete svoju chvíľku pokoja.

 

 

Petržalka má vojenskú históriu. Zdroj foto: Facebook.com/BunkerBS8
  1. Pre akčné typy

            Petržalka, to nie sú len pásy panelových vežiakov, ale aj kus skrytej histórie. Ak sa zaujímate o fakty svetových vojen, rozhodne treba vidieť systém pôvodných bunkrov, ktorý sa tiahne od Dunaja, cez Pečniansky les k hraniciam s rakúskou obcou Kittsee, a potom cez Petržalku opäť k Dunaju.

Bunkre zachránili po dlhšom období chátrania až dobrovoľníci, vďaka ktorým sú dnes znova prístupné širokej verejnosti; napriek tomu niektoré padli za obeť výstavbe diaľnice D2. Veľkú zásluhu na ich obnove má bratislavský fotoreportér Miroslav Košírer, iniciátor založenia Občianskeho združenia Zachráňme petržalské bunkre. Najväčším pechotným zrubom v Bratislave je bunker B-S 8 „Hřbitov“ s neďalekou protitankovou priekopou a stenou so strieľňou. Po ceste k nemu navštívte určite aj zrekonštruovaný vojenský cintorín z I. svetovej vojny. Bunkrov je dovedna 15, ich kompletný zoznam nájdete TU.

 

 

                                    Domčeky na strome sú láskou na prvý pohľad. Zdroj foto: Ba-lesy.sk
  1. V korunách stromov

            Omrzelo vás nocovať vo vlastnej posteli či v hoteli? Od apríla až do konca októbra sa môžete vyspať v spoločnosti veveričiek či srniek. V Kačínskej doline, obľúbenej destinácii návštevníkov Železnej studničky, majú už takmer tri roky vychýrenú atrakciu – drevený domček umiestnený v šesťmetrovej výške nad zemou. Od parkoviska pod Červeným mostom sa k nemu dostanete po približne hodinovej túre a ponúka skutočne nevídaný zážitok, počas ktorého budete vnímať okolitú prírodu všetkými zmyslami. Karimatku ani spací vak nepotrebujete, sú v cene ubytovania 100 eur za noc. Nakoľko vraj domček mimoriadne prosperuje, od roku  2017 už nie je v Bratislave jediný – prespať sa dá aj v domčeku na duboch, takisto v areáli mestských lesov hlavného mesta.

Share Tweet Pin It +1

Mohlo by vás zaujímať

Predchádzajúci článokVšetko, čo mám rád o Bratislave č. 2 – sochy a fontány
Ďalší článokTemperamentné srdce SĽUKu bije už dlhé roky v bratislavských Rusovciach

Žiadne komentáre

Pridajte komentár