Kategória: Komunitná Bratislava

Aj Bratislava má svoje „úžasné“ laboratórium

Autor: Eva Vašková

Ovládať  digitálne technológie je dnes nielen trendovou záležitosťou, ale aj zručnosťou, ktorá otvára dvere k zaujímavým príležitostiam. V Bratislave je jedno „úžasné“ laboratórium, kde vďaka  týmto technológiám dostávajú nápady reálnu podobu.

Rozvíjať vlastnú tvorivosť, učiť sa novým veciam, ale i pracovať na vlastných projektoch za pomoci digitálnych technológií. Aj to je možné v bratislavskej kreatívnej dielni Fablab.

Fablab vo všeobecnosti predstavuje výrobné (fabrication) alebo možno ešte presnejšie úžasné (fabulous) laboratórium. Širokej verejnosti ponúka priestor, kde môžu záujemcovia napríklad prostredníctvom 3D tlače, CNC zariadení, laserových vyrezávačov a ďalších digitálnych zariadení realizovať svoje inovatívne nápady.

Ako hovorí Jozef Vaško, vedúci Fablab Bratislava, tvorivosť je prirodzená ľudská vlastnosť a vo Fablabe je možné ju nielen v sebe objaviť, ale aj rozvíjať.

 

Zdroj foto: Eva Vašková

 

Funguje aj vďaka Hlavnému mestu Bratislava

Projekt takýchto kreatívnych dielní poznajú aj iných krajinách a ich mestách. Fablab sa stal  tak stal súčasťou bratislavského inovačného ekosystému. Bratislavský Fablab je organizačnou zložkou Centra vedecko-technických informácií SR.  Jedným z jeho zakladateľov je však i Hlavné mesto Bratislava. „Vďaka podpore mesta organizujeme napríklad rôzne semináre venované robotike, ktoré sa pripravujú aj v spolupráci s občianskym združením Robotika.sk,“ upresňuje Vaško.

Zo spolupráce s mestom zároveň spomína, že práve vo Fablabe vznikla maketa Starého mosta, vytlačená na 3D tlačiarni a vyrezaná na laserovom vyrezávači.

 

Zdroj foto: Eva Vašková

 

Spája i študentskú komunitu 

Fablab Bratislava nájdete v priestoroch Vedeckého parku Univerzity Komenského. A práve blízkosť respektíve prepojenie s akademickým prostredím pomáha tejto kreatívnej dielni budovať jednu zo svojich aktívnych komunít, ktorou sú študenti. Ako z Fablabu priblížili, často tu pracujú na projektoch v rámci bakalárskych či diplomových prác. Zároveň, v spolupráci s FEI STU, FIIT STU a FMFI UK si študenti týchto fakúlt, môžu už tretí rok zvoliť, ako voliteľný predmet Digitálne technológie výroby. Naučiť sa môžu pracovať s jednotlivými zariadeniami a rovnako pracovať aj na vlastných nápadoch.

 

Zdroj foto: Eva Vašková

 

Je v „top 9“ stredoeurópskych kreatívnych dielní           

FabLab Bratislava patrí k deviatim najvýznamnejším kreatívnym dielňam v rámci stredoeurópskeho regiónu. Dopomohla k tomu medzinárodná spolupráca a zapojenie sa do projektu Fablabnet (Making Central Europe more competitive by unlocking the innovation capacity of Fab Labs within an enhanced innovation ecosystem).

Projekt má pomôcť vzájomne prepájať stredoeurópske fablaby a posilniť ich potenciál či už pri podnikaní alebo vzdelávaní. „Vďaka projektu FabLabNet sme sa mohli veľa naučiť  a vzájomne sa inšpirovať. Aj keď zriaďovatelia v rôznych krajinách sú rôzni, spája nás poskytovanie priestoru  tvorivým ľudom. Fablab v Taliansku je súčasťou prírodovedného múzea MUSE Trento. Rakúsky Happylab má najdlhšiu históriu  a ide o súkromnú spoločnosť poskytujúcu „samoobslužné“ dielne vo Viedni,  Salzburgu aj Berlíne. Fablab Budapešť je zasa predovšetkým spoločenstvom nadšencov,“ hovorí Vaško.

 

Zdroj foto: Eva Vašková

 

Stačí málo … chcieť

A všetci nadšenci digitálnych technológií s tvorivou dušou sú samozrejme vítaní aj v bratislavskom Fablabe. Odborníci, ktorí sú rovnako zanietení,  ochotne pomôžu každému nováčikovi. Stačí mať záujem sa niečo naučiť.

 

Zdroj foto: Eva Vašková
Share Tweet Pin It +1

Mohlo by vás zaujímať

Predchádzajúci článokTop miesta na svadobné fotenie nájdete kúsok od Bratislavy
Ďalší článokTypická prešporská kuchyňa vtedy a dnes

Žiadne komentáre

Pridajte komentár