Kategória: Mestské organizácie

Ako vnímajú súčasnú situáciu seniori

Autor: Janka Túry

Ako vnímajú súčasnú situáciu seniori – spýtali sme sa Tatiany Sedlákovej z magistrátu mesta Bratislava.

Mesto Bratislava zriadilo pre seniorov špeciálnu telefonickú linku. Čo dôchodcov v súčasnosti najviac trápi?

Infolinku pre seniorov spustilo mesto približne pred dvomi mesiacmi. V tíme Senior linky pracovali desiatky telefonistov, ktorým touto cestou ďakujeme za ich službu mestu a starším obyvateľom. Od spustenia linky prijali telefonisti takmer 600 telefonátov.

Najviac podnetov sa týkalo otázok o súčasnej epidemiologickej situácii, podnetov na pomoc s nákupom potravín, liekov a tiež zabezpečenie rúšok.

Čo sa vďaka senior linke uskutočnilo?

  • 241 ľuďom sme poskytli požadované informácie,
  • rozdali sme 206 rúšok,
  • 44 domácnostiam sme pomohli s nákupom potravín,
  • doručili sme lieky 38 starším ľuďom

Senior linka zostáva aj naďalej funkčná v pracovné dni medzi 8:00 a 17:00. Vzhľadom na klesajúci počet podnetov sa zmenil režim fungovania a na linke sa strieda menej ľudí. Víziou sekcie sociálnych vecí je do septembra stabilizovať linku ako stálu telefonickú krízovú službu pre seniorov.

Spoločne sme pripravili viacero živých koncertov, ktoré sa odohrávajú pod balkónami domov seniorov. Seniori tak počúvajú hudbu priamo zo svojich izieb. Myslíte, že je to aspoň malá útecha? Že podobné aktivity vnímajú seniori pozitívne?

 

Uvedomujeme si, že sme zavedením preventívnych bezpečnostných opatrení výrazne zmenili doterajší denný režim klientov a klientok v našich zariadeniach. Rovnako si uvedomujeme ako veľmi je pre nich súčasná situácia náročná, predovšetkým, keď ich nemôžu navštevovať ich rodinní príbuzní a cítia sa osamelí. Preto sme sa snažili tieto náročné dni a ich dopady na duševné zdravie seniorov zmierniť rôznymi aktivitami ako napríklad vydanie a distribúcia špeciálneho čísla časopisu In.ba pre seniorov, Bratislavská televízia upravila vysielací program, seniorom a seniorkám boli doručené kvety a rôzne balíčky čerstvej zeleniny priamo do zariadenia, riaditeľky pravidelne sprostredkúvajú kontakt s rodinou a príbuzným prostredníctvom informačných technológií, a aj koncerty vážnej hudby usporadúvané pred našimi zariadeniami, na ktoré máme veľmi dobré reakcie. Myslíme si, že koncerty splnili účel a prinášajú našim seniorom do zariadení kvalitnú hudbu a trochu potešenia, v čase, keď majú stále obmedzený kontakt s verejnosťou.

Share Tweet Pin It +1

Mohlo by vás zaujímať

Predchádzajúci článokMúzeum mesta Bratislavy Online

Žiadne komentáre

Pridajte komentár