Kategória: Mestská kultúra, Uncategorized

Ako výstava prispela k záchrane sakrálnej budovy

Dejiny synagóg na našom území sú nerozlučne späté s pohnutým osudom slovenskej židovskej komunity, ktorú tragicky zasiahol holokaust. Vedeli ste, že na Slovensku máme 81 synagóg, z ktorých však len 5 slúži na pôvodné sakrálne účely? Tieto synagógy sa nachádzajú v Bratislave, Nových Zámkoch, Komárne, v Košiciach a v Prešove. Ostatné sa využívajú na iné účely – kultúrne, komerčné, bohoslužobné (rímskokatolícke a evanjelické kostoly a Sála Kráľovstva svedkov Jehovových), vzdelávacie či administratívne. Možno chodíte okolo jednej z nich cestou do práce, a ani netušíte, že ide o objekt, ktorý bol postavený za účelom stretávania sa židovskej komunity a modlitieb.

Za synagógami po Slovensku

Fotograf Zdenko Dzurjanin sa rozhodol všetky slovenské synagógy zdokumentovať. V spolupráci s kurátorom Pavlom Demešom a Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom vznikla výnimočná výstava fotografií s ambivalentným, no veľmi autentickým názvom – Sláva a smútok slovenských synagóg. Niektoré synagógy totižto slúžia na koncerty či výstavy, ale niektoré sa zmenili aj na vietnamské reštaurácie či posilňovňu.  Výstavu fotografií ste mohli vidieť v priestoroch Mestského divadla P. O. Hviezdoslava do konca septembra, jej púť sa však nekončí. Čo však nečakali ani samotní organizátori – výstava iniciovala záchránu šaštínsku synagógu pred jej demoláciou!

Záchrana synagógy

Malé mestečko Šaštín – Stráže, nachádzajúce sa v okrese Senica je častou zastávkou pútnikov. Nachádza sa tu totiž  Bazilika Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, ktorá patrí medzi jednu z najvýznamnejších bazilík na Slovensku. Jej vznik siaha do roku 1736 a ročne ju navštívia tisíce pútnikov. Okrem tejto majestátnej stavby je v Šaštíne ešte jedna – kedysi pôsobivá, dnes zruinovaná synagóga. Pavol Demeš si na jej návštevu pár dní po otvorení výstavy spomína: „Bol som šokovaný, keď som uvidel schátranú synagógu. Na bývalom sakrálnom objekte boli na dlážke spadnuté trámy stropu, bola to ruina.“ Osud šaštínskej synagógy bol spečatený… No potom sa stalo niečo nečakané. Fotografická správa P. Demeša na jeho facebookovom profile zmobilizovala verejnosť a odštartovala záchrannú akciu. Ozvali sa aj majitelia budovy a aktívni občania zo Šaštína-Stráží. Padlo rozhodnutie zapísať budovu do národného kultúrneho dedičstva, s cieľom premeniť budovu na kultúrny stánok, kde by sa konali výstavy či koncerty. Prvým krokom bolo vyčistenie synagógy. 12. októbra sa stretla skupina dobrovoľníkov, aby začali odstraňovať zvyšky spadnutej strechy a suť. „Výstava v MDPOH dokázala pohnúť roky spiace ľady a zvrátiť osud jednej významnej budovy. Záchrana synagógy sa začala výstavou, ale tá bola len svedkom udalostí, príbeh oživili ľudia. Som rád, že som mohol byť v partii ľudí, ktorých osud synagógy nie je ľahostajný,“ povedal Vladimír Grežo, riaditeľ Bratislavského kultúrneho a informačného strediska. Pavol Demeš dodáva: „Spolu s miestnou komunitou plánujeme vytvoriť občianske združenie, ktorého cieľom bude záchrana a pretvorenie synagógy. Po jej vyčistení prenesieme už čoskoro do  priestorov synagógy našu výstavu Sláva a smútok slovenských synagóg.“ prezrádza plány do budúcna Pavol Demeš.

 

Vedeli ste?

Najväčšia budova synagógy sa nachádza v Liptovskom Mikuláši.

Najmenšia synagóga je v Rohožníku.

Najstaršia budova niekdajšej synagógy stojí v Skalici (okolo roku 1760).

Najmladšia synagóga je v Žiline (z roku 1931).

Share Tweet Pin It +1
Predchádzajúci článokVíťazi celoštátnych kôl, spojte sa!
Ďalší článokV národnom divadle, o udalostiach, ktoré sa začali v divadle

Žiadne komentáre

Pridajte komentár