Kategória: História Bratislavy, Komunitná Bratislava, Nezaradené

Devínsky ríbezlák je tu aj preto, že tradícia zvíťazila nad peniazmi

Autor: Eva Vašková

Devín. Miesto kde sa stretáva Dunaj s Moravou. Miesto, kde sa písali zaujímavé príbehy našej histórie. Ale k Devínu patrí aj sladký, voňavý a hlavne originálny ríbezlák. Ako ríbezle „porazili“ hrozno?ň

Výhodná poloha a klíma vždy robili z Devína výbornú lokalitu na pestovanie viniča, ale aj marhúľ či ríbezlí. Tunajšiu kvalitu ovocia či vína poznali najmä vo Viedni. No keď v druhej polovici 19. storočia napadol a zničil vinohrady škodca, bolo treba vysadiť vinohrady nanovo. Ak sa miestni obyvatelia naďalej chceli venovať vinohradníctvu, museli začať takpovediac od začiatku.

Keďže s ríbezľami bolo menej práce a peniaze prichádzali rýchlejšie, rozhodli sa Devínčania vysadiť menej nových vinohradov a rozšíriť ríbezľové sady. Po prvej svetovej vojne, zániku Rakúsko-Uhorska a vzniku nových štátov sa však zatvorili hranice a s tým aj obchod s rakúskymi susedmi. Pre svoje ríbezle stratili Devínčania trh a spracovávali ich len v malom.

 

Odvaha priniesla „ovocie“

Devínčan Alois Sonntag si však v roku 1921 povedal, že pôjde na to opačne a problém s nadbytkom ríbezlí zmení na výhodu. Rozhodol sa vyrábať ríbezľové víno ako oficiálny produkt. Keďže oficiálne a akceptované bolo víno z hrozna, bola táto myšlienka dosť odvážna a riskantná. Odvaha priniesla svoje ovocie doslova a ríbezlák sa stal akceptovaným konkurentom hroznovému vínu.

 

Kolektívny duch pomohol k zániku

Ríbezľové víno sa stalo regionálnou špecialitou a fenoménom. Aj obrovskú ročnú produkciu vína však strhla so sebou vlna znárodňovania a Sonntagovcom nezostalo „ani deci.“ Z Devína boli vyhnaní.

Vo výrobe ríbezláku pokračovalo Devínske roľnícke družstvo. Vďaka viecham na Obchodnej či v Karlovej Vsi zostal „ríbezlák“ lokálnou tradíciou aj po 1989. Avšak v roku 1996 sa družstvo rozhodlo skončiť s výrobou vína a klasický devínsky ríbezlák v podstate zaniká.

 

Ríbezlákový reštart: Prvoradé bolo zachovať tradíciu, nie robiť biznis

Tradičný devínsky ríbezlák takmer zanikol, ale našiel sa niekto, kto sa s tým nevedel zmieriť. Augustín Mrázik si v roku 2007 povedal, že devínske ríbezľové víno zachráni. Sonntag chcel originálnym spôsobom využiť prebytok ríbezlí, Mrázik zachovať originálnu tradíciu.

„Začal som vyrábať ríbezľové víno s cieľom zachrániť ho ako miestnu a regionálnu špecialitu. Najprv som sa desať rokov snažil nahovoriť miestnych vinárov, ktorí ho robili v menšom množstve alebo ktorých rodičia ho vyrábali, aby túto špecialitu zachránili, pretože ‚však to bude určite dobrý biznis.‘ Nikto sa nedal nahovoriť a naozaj to nie je až taký úžasný biznis. Koncom roku 2007 som videl, že o tom nemám len rozprávať a začať musím ja sám. Tak som si registroval živnosť na výrobu a predaj vína a s pomocou môjho dobrého priateľa pána Otta Zmelíka , som ho začal vyrábať.“, hovorí Mrázik.

„Pre mňa to vtedy bolo hobby a snaha priblížiť ríbezlák návštevníkom Devína, nie snaha o biznis. Súčasťou bol zámer predávať ríbezlák pod devínskym hradom rovnako, ako kedysi. Aby ho každý návštevník Devína mohol ochutnať a ak mu chutí, tak kúpiť. Od prvého roku 2008, počas sezóny, vždy, keď je pekne, máme pod hradom otvorený stánok a ponúkame turistom a návštevníkom devínsky ríbezlák. Dlhé roky ho tam ponúkal aj môj nebohý svokor, ktorý dobre hovoril aj francúzsky a rusky. Vďaka nemu sme mali niekoľko veľmi zaujímavých záujemcov.“

 

A svojich záujemcov má v zimnom období určite i varený ríbezlák na Staromestských vianočných trhoch. Skúška pána Mrázika ponúknuť aj túto formu ríbezľového vína sa osvedčila. „Prvý rok sme boli s vareným ríbezlákom jediný a pred stánkom bol stále dlhý rad. Druhý rok mal už aj niekto ďalší varený ríbezlák, rad pred stánkom ostal. Pred dvoma rokmi som zistil, že tri štvrtiny stánkárov, ktorí majú varené víno, majú aj varený ríbezlák. Stala sa z toho ‚povinná jazda‘ bratislavských vianočných trhov na Hlavnom aj Hviezdoslavovom námestí. Ale len v Bratislave. Skúste ísť hľadať varený ríbezlák na vianočný trh do Viedne, Žiliny alebo niekde inde.“

Či vychladený či varený, devínsky ríbezlák je jednoducho špecifickým produktom. Má svoju konkurenciu v podobe iných ríbezľových vín z rôznych svetových lokalít či iných ovocných vín, ale svoj sebevlastný „punc originality“ si zachováva. … tak teda Na zdravie.

Share Tweet Pin It +1

Mohlo by vás zaujímať

Predchádzajúci článokStreet food v Bratislave: kvalita, ktorá dokáže prekvapiť
Ďalší článokO Bauhause a malých dizajnéroch

Žiadne komentáre

Pridajte komentár