Kategória: Kultúra v Bratislave

Eko vlna má v divadle šancu, umelci vedia tvoriť mienku

Autor: Júlia Dobíšek

Spoločnosť prestáva zatvárať oči pred problematikou znečistenia prírody a ohrozenie planéty je dnes témou bez zbytočného prikrášľovania. Aj na divadelných doskách?

Odborníci častejšie poukazujú na priveľké množstvá áut v mestách. Toxíny a čiastočky prachu, ktoré sa v dopravných špičkách uvoľňujú do ovzdušia, pritom denne dýchajú práve ich obyvatelia. A hoci hygienici nepredpokladajú, že by aktuálna kvalita ovzdušia v Bratislave ohrozovala zdravie miestnych, existujú aj ďalšie ekologické problémy, ktoré si zaslúžia viac pozornosti, než sa im doteraz venovalo. Ale ako ich povýšiť na tému do verejnej diskusie?

Na konci bez slov

Túto otázku si už, našťastie, položili aj mnohí dramaturgovia či umelci. Viacerí sa prikláňajú k názoru, že je načase otvorene hovoriť o znepokojivom stave znečistia prírody. Za hranicami je to bežné aj na divadelnej scéne, ktorá, ako sa ukázalo, má v tomto smere skutočnú moc. Príkladom je umelecký projekt, na ktorom sa podieľal holandský herec a nadšenec výtvarného umenia Kris Verdonck. Pred dvoma rokmi si diváci vďaka jeho spoločnosti A Two Dogs Company, ktorá, mimochodom, od roku 2010 čerpá podporu od flámskej vlády, prvýkrát pozreli predstavenie Rozhovory (na konci sveta), v ktorom účinkujú len štyria herci a klavirista.

Tento divadelný projekt sa zakladá na myšlienke talianskeho spisovateľa a teoretika, Franca Berardiho, ktorý tvrdí, že: „Svet sa skončí, keď pre jeho obyvateľov nebude viac možné opísať, ovplyvniť alebo dať veciam a udalostiam, ktoré ich obklopujú, zmysel prostredníctvom reči.“ Účinkujúci preto stoja na celkovo ponurej scéne pokrytej pohyblivými pieskami a vedú medzi sebou nezmyselné konverzácie, zatiaľ čo sa pomaly utápajú v čiastočkách sedimentu sypúcom sa zo stropu priamo na veľké javisko. Až sa v ňom utopia. Nemí. Už skrátené video z predstavenia prinúti človeka k zamysleniu, posúďte sami.

 

Hercom na scéne sa neúprosne kráti čas. Zdroj foto: ©Kurt Van der Elst – Atwodogscompany.org

 

Odvážne vzory

Rozhovory sú príkladom, že divadelné hry, ako aj ich protagonisti, vedia rozprúdiť verejnú diskusiu a dokonca môžu byť nositeľmi verejnej mienky. Mnohí dnes vzdorujú uniformite takzvanej vysokej politiky a sú náchylnejší načúvať skôr verejne známym osobnostiam či „obyčajným“ ľuďom z davu. Stačí si vziať nedávne vystúpenie švédskej aktivistky, Grety Thunberg, priamo v Európskom parlamente. Jej slová rezonovali o to viac, že ako 16-ročná v sebe našla odvahu dôrazne apelovať na poslancov Únie priamo pred ich zrakmi v Štrasburgu. Aj jej príhovor bol svojím spôsobom vystúpením a hlavne, prejavom odvahy, ktorá v mnohých absentuje.

Herci (nielen) ekológmi

Mierotvornými autoritami sa stávajú herci, ktorých prejavy na plných námestiach skutočne zavážia. Dav sa s nimi stotožňuje, sú im dobre známi. Je preto pozitívne, že aj slovenskí divadelníci sa už aktívne zapájajú do enviroosvety. Ide napríklad o členov Divadla Astorka Korzo 90‘, ako poznamenal známy slovenský ekológ a univerzitný profesor, Mikuláš Huba, počas svojho vystúpenia na konferencii Ekologické otázky a environmentálne problémy v divadle a performancii v rámci šesťdňového súťažného festivalu Nová Dráma. Ten už tradične organizuje bratislavský Divadelný ústav.

 

Herci z Astorky sa angažujú v oblasti ochrany životného prostredia. Zdroj: Facebook Divadla Astorka Korzo ʼ90

 

Bez nich to nejde

Podľa M. Hubu práve na pôde Astorky sa uskutočňujú rôzne ochranárske podujatia či verejné diskusie o „zelených“ témach. Členom divadla je aj slovenský herec Juraj Kemka, ktorý bol napríklad ambasádorom Vodnej akadémie – edukačného školského projektu s cieľom motivovať žiakov aktívne chrániť povodie v mieste, kde žijú. „Zmenu myslenia, cítenia a vnímania ekologických a environmentálnych výziev bez aktívnej účasti umelcov a umelkýň, či už v divadlách, v koncertných sieňach, ateliéroch, za kamerami, ale aj v médiách a na tribúnach si neviem a nechcem predstaviť,“ zdôraznil M. Huba v rámci svojho prejavu.

Zelené divadlo

Na oficiálnej stránke súťažného festivalu Nová dráma sa uvádza,
že jeho podstatou je okrem zámeru prezentovať už existujúce inscenácie aj stimulovať divadelníkov kreatívne písať. Vlani bolo ústrednou témou Divadlo v konfliktných zónach. Tento rok zasa vznikol nádejný projekt Green Drama, v rámci ktorého oslovili už vyše 20 slovenských dramatičiek a dramatikov. Výsledkom ich spolupráce by mali byť nové „ekodrámy“ o pálčivých témach znečistenia Zeme. Ekológia sa tak možno čoskoro dostane aj do slovenských divadiel. Treba v to veriť.

 

Vďaka festivalu vznikol projekt Green Drama a s ním aj prvé slovenské „ekodrámy“. Zdroj foto: Facebook.com/NovaDramaFestival

 

Festival Nová Dráma sa konal v Bratislave v dňoch 4.-9. mája 2019. Viac informácií aj víťazov súťažnej časti nájdete na www.novadrama.sk.

Share Tweet Pin It +1

Mohlo by vás zaujímať

Predchádzajúci článokKrvavá streda
Ďalší článokŠtefánik - 100 rokov od smrti

Žiadne komentáre

Pridajte komentár