Kategória: Komunitná Bratislava, Kultúra v Bratislave

Malé bratislavské kiná

Autor: Eva Vašková

Sme osobnejšie, dbáme o svoju komunitu a stále máme svoje opodstatnenie … hovoria malé bratislavské kiná, ktorých ponuka je veľká    

 

Keď sa povie: „Ideme do kina,“ väčšinou si predstavíme veľký priestor obchodného centra. Kým vstúpime do kinosály, jeden vystojí rad na lístky, druhý medzitým kúpi „kolu“ a „popcorn“ No a spoločne sa zasmejeme na komédii, ktorú už predsa videl každý. Len my nie.           

Veľké multiplexy sú prirodzene obľúbené, čo ale také malé kiná? Život týchto „starých rodičov“ je oveľa pestrejší a hlavne aktívnejší ako ich „multiplexových vnúčat.“

 

Ako by ste niekomu, kto vaše kino nepozná vôbec, ako by ste vaše kino predstavili?

 

Simona Nôtová / Kino Lumière: Sme repertoárové klubové kino. Kladieme dôraz na slovenskú aj európsku kinematografiu a zlatý fond slovenskej a svetovej kinematografie. Diváci u nás nájdu viaceré tematicky zamerané cykly. Pripravujeme programy pre detského diváka či seniorov. Hosťujeme väčšinu bratislavských filmových festivalov a podujatí. Pravidelne uvádzame domáce filmy s anglickými titulkami. Sme tak jediným priestorom, kde sa môžu zahraniční návštevníci Bratislavy zoznámiť so slovenskou kinematografiou.

Pavel Gavalier / Kino Nostalgia: Na jeseň 2011 zahájila Nostalgia svoju 21. sezónu už v priestoroch ex-kina Nivy v Spoločenskom dome Nivy (predtým pôsobila Nostalgia ako filmový klub 20 rokov v aule Stavebnej fakulty STU). V októbri 2012 prešla Nostalgia na Nivách i vďaka významnej podpore Audiovizuálneho fondu, ústretovosti spoločnosti Cultus Ružinov a Mestskej časti Ružinov ako prvé klasické jednosálové kino v Bratislave kompletnou digitalizáciou. Dnes sme pevne ukotvené lokálne kino, ležiace na rozhraní širšieho centra Bratislavy a jej mestskej časti Ružinov. V dobe rozmachu multikín sme dokázali zachovať osobitú atmosféru i kvalitnú dramaturgiu. Ponúkame pestrú programovú alternatívu pre náročného i bežného diváka.

Marek Suchitra / Kino Film Europe: Veľkou výhodou nášho kina je útulná atmosféra a jeho umiestnenie. Sídlime v historickej budove Pistoriho paláca, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. To spolu s lokalitou na Štefánikovej vyvoláva nezvyčajný zážitok v podobe vstupu do honosnej budovy, v ktorej sa ukrýva retro kino. 

Za čím podľa vás prichádzajú vaši stáli návštevníci? Prečo podľa vás sa do vášho kina vracajú?

 

Simona Nôtová / Kino Lumière: Ponúkame pestrý program vrátane  filmov, ktoré nie je možné vidieť v bežnej distribúcii. Sú medzi nimi viaceré festivalové a oceňované snímky. To je veľký bonus nášho kina. Stálych divákov si našli pravidelné špeciálne cykly. Napríklad projekcie filmových týždenníkov alebo krátkych filmov z archívu Slovenského filmového ústavu. Mimoriadne obľúbeným je filmovo-hudobný cyklus Music & Film. Naše kino má štyri kinosály, no stále je komorným priestorom. K návštevníkom patria aj filmoví tvorcovia. Je to taký arthouse v srdci Bratislavy s bohatou minulosťou. Má svojho génia loci.

Pavel Gavalier / Kino Nostalgia: Program Kina Nostalgia ponúka pestrý a kvalitný výber z rôznych žánrov, aby si v ňom každý divák mohol nájsť to svoje – filmové hity, oceňované snímky, kultové filmy, umelecké dokumenty i predstavenia pre deti. Vďaka digitalizácii môžeme ponúkať návštevníkom filmové zážitky s kvalitným zvukom a obrazom. Ako jediné klasické kino v Bratislave uvádzame i 3D projekcie.

Marek Suchitra / Kino Film Europe: Veríme, že naše kino ponúka ku kvalitným filmom pridanú hodnotu v podobe jedinečných priestorov. Naši diváci vedia, že naša dramaturgia sa sústreďuje                    na kvalitné artové snímky z celého sveta, ktoré zarezonovali na niektorom z významných svetových festivalov.

 

Ako by ste vo všeobecnosti charakterizovali potenciál menších kín. Na čom majú „budovať svoju značku?“

 

Simona Nôtová / Kino Lumière: Každé malé kino by malo mať svoje špecifikum, ktorým sa odlíši od ostatných kín. Je to spôsob, ktorým sa zosobňuje a prihovára svojim divákom.

Okrem filmových projekcií je dnes dôležité prinášať aj niečo navyše. U nás sú to rôzne lektorské úvody pred filmami, premietania za účasti hostí, jedinečné uvedenia. Zaujímavosťou je napríklad navštevované inkluzívne kino pre deti s poruchou autistického spektra.

Pavel Gavalier / Kino Nostalgia: Ide predovšetkým o dramaturgiu a využitie širokej ponuky všetkých distribútorov filmov. Multiplexy obvykle uvádzajú len divácky najúspešnejšie filmy, ktoré im prinášajú pokiaľ možno čo najvyšší zisk. V tomto smere majú menšie kiná väčšiu „voľnosť,“ a to je i významný priestor na budovanie profilácie a značky kina. Ich ďalšia budúcnosť však vo väčšine prípadov závisí aj od prípadnej podpory zo strany samospráv, miest, mestských častí.

Marek Suchitra / Kino Film Europe: Menšie kiná dbajú na svoju komunitu. Vzdelávajú a prinášajú špecifické akcie, diskusie k filmom či iné netradičné podujatia, ktoré združujú ich fanúšikov. 

V čom možno dať znamienko rovná sa, pri porovnaní veľkých kín v obchodných centrách a malých kín. A v čom by možno bolo, pri porovnaní +  a –

A ak by ste na rovinu mali povedať, prečo nie multiplex, ale malé kino, čo by to bolo?

 

Simona Nôtová / Kino Lumière: Malé kino je vždy osobnejšie, komornejšie a zvyčajne má špecifickú dramaturgiu. Naopak multiplexy uvádzajú kompletnú distribučnú ponuku komerčných titulov so zameraním na veľké zisky. Spĺňajú skôr nároky divákov, ktorí kiná navštevujú pre jeho zábavný rozmer. Na druhej strane, Kino Lumière nie je typickým malým kinom, pretože so svojimi štyrmi sálami spĺňa podmienky tzv. miniplexu. Jeho charakter je však stále komorný a program je zameraný na kvalitnú kinematografiu.

Pavel Gavalier / Kino Nostalgia: Plusy a mínusy multiplexov a menších kín sú pre každého návštevníka individuálne a úplne odlišné. To, čo môže najviac vyhovovať jednému návštevníkovi, nemusí naopak vôbec vyhovovať druhému. Návšteva kina je aktivita veľmi podobná návšteve divadla či iného kultúrneho zážitku. Vhodnejším priestorom sa mi preto zdá jednoznačne klasické kino. Návštevníkom Kina Nostalgia ponúkame navyše možnosť príjemného posedenia a občerstvenia pred či po filme v zrekonštruovaných priestoroch Nostalgia Café & Restaurant.

Marek Suchitra / Kino Film Europe: Oba typy kín prinášajú aj rovnaké tituly. Malé kiná však ponúkajú pridanú hodnotu podobe kvalitných artových snímok. Niektoré filmové formáty, založené na vizuálnej stránke, na menšom plátne však utrpia. Jednoznačným plusom malých kín je ale pokojnejšia atmosféra. A tú keď dotvárajú slušní diváci, ktorí sú zároveň  filmoví fanúšikovia, to je zážitok, ktorý v multiplexe nenájdete. Chýbať Vám môžu jedine tak pukance. J

 

Vnímate určitú spojitosť pôsobenia malých kín vo vzťahu k mestu? Existuje prípadne také niečo, ako „bratislavské špecifikum?“

Simona Nôtová / Kino Lumière: Malé kiná sa, na rozdiel od multiplexov, snažia kultivovať aj vzdelávať divákov, a preto sú dôležitým článkom v reťazci rozvíjania, podpory a udržateľnosti audiovizuálnej kultúry každej krajiny a jej hlavného mesta. Každé hlavné mesto by malo mať takéto mestské kino.

Pavel Gavalier / Kino Nostalgia: „Bratislavské špecifikum?,“ to možno existovalo v dobe, keď v Bratislave fungovalo vyše 30 kín. Teraz je v Bratislave už len niekoľko klasických kín, ktoré sa však držia i napriek zvýšeniu počtu multiplexov veľmi dobre a sú slušne navštevované, čo svedčí o tom, že stále majú svoje opodstatnenie a pevné miesto v Bratislave.

Share Tweet Pin It +1

Mohlo by vás zaujímať

Zavítajte do bratislavského Horského parku

Publikované 25. septembra 2019

Predchádzajúci článokSkrytá stopa veľvyslanca Cypru v Bratislave
Ďalší článokZáchrana synagógy

Žiadne komentáre

Pridajte komentár