Kategória: Kultúra v Bratislave, Mestská kultúra

O Bauhause a malých dizajnéroch

Autor: Matej Feldbauer

Medzinárodný dom umenia pre deti na Panskej ulici snáď netreba nikomu predstavovať. Bibiana svojimi aktivitami a umeleckou tvorbou aktívne podporuje rozvoj detí a mládeže. Netradičnými až experimentálnymi formami práce sprístupňuje deťom všetky druhy umenia – od výtvarného až po divadelné. Každoročne sa priestormi Bibiany prestriedajú aspoň štyri výstavy, ktoré sú svojou estetikou a komunikatívnosťou veľmi atraktívne aj pre staršie generácie a turistov. A tak nám koncom februára znova otvorila bránu, aby sme sa mohli bližšie spoznať s Bauhausom.

 

 

Škola s umelecko-remeselným zameraním Bauhaus dodnes ovplyvňuje školstvo v celej Európe. Myšlienka spojiť umeleckú tvorbu s remeslom sa odrazila najmä na architektúre. S postupnou industrializáciou sa stala aktuálnou snaha spojiť umenie a priemysel do vytvorenia celistvého životného štýlu. A takto boli položené základy moderného dizajnu.

Bauhaus bol založený v roku 1919 v nemeckom meste Weimar. Toto krásne sté výročie sa v Bibiane rozhodli uctiť si výstavou na druhom poschodí, ktorá sa rozprestiera v šiestich miestnostiach. No nie je to jediné jubileum, ktoré podnietilo tému výstavy. V roku 1928 (čiže blížiace sa jubileum) sa v Bratislave činil istý Jozef Vydra, ktorý založil ŠUR, školu umeleckého remesla, dnes viac známu ako ŠUV. Vznikla na bauhausových ideových základoch a dodnes vychováva študentov v tomto duchu.

Zdroj fotografie: www.bibiana.sk

Hneď v prvej miestnosti, ktorá má skôr informačný charakter, si môžeme na vlastnej koži vyskúšať navrhnúť dom svojich snov. Popri tom sa návštevník môže dočítať
o vzniku Bauhausu ako aj o rôznych vplyvoch naň. Treba si tam zapamätať čo najviac, pretože ďalej už nevchádzame do inej izby, ale do dielní, kde sa poctivo pracuje.

Cez texitlnú a odevnú, kde si okrem iného môžete aj vyskúšať, ako by ste vyzerali v dadaistickom divadle, pokračujem do drevodielne. Tu si ako návštevník môžete poskladať vlastné hračky a nábytok – veci veľmi signifikantné pre Bauhaus. Ale nezdržíte sa tam dlho, pretože za dverami už čaká v skoro životnej veľkosti funkcionalistický dom. Môže to znieť desivo, že funkcionalistický dom, ale opak je pravdou. Potom už len cez kovodielňu „za pás“. Výstava totiž končí v dielni zvanej autolinka, kde si môžete, ale nemusíte, poskladať auto na mieru. Interaktívne aktivity, ktoré počas celej prechádzky bauhausom, neprestávajú prekvapovať, ma opäť chytili za srdce a nedalo mi nepodeliť sa s vami.

Výstava končí 8. septembra, tak friško tam!

Zdroj fotografie: www.bibiana.sk

Share Tweet Pin It +1

Mohlo by vás zaujímať

Prešporské popravisko

Publikované 30. októbra 2019

Víťazi celoštátnych kôl, spojte sa!

Publikované 21. októbra 2019

Predchádzajúci článokDevínsky ríbezlák je tu aj preto, že tradícia zvíťazila nad peniazmi
Ďalší článokS hudbou medzi knihami

Žiadne komentáre

Pridajte komentár