Kategória: Kultúra v Bratislave, Mestská kultúra

O Bauhause a malých dizajnéroch

Autor: Matej Feldbauer

Medzinárodný dom umenia pre deti na Panskej ulici snáď netreba nikomu predstavovať. Bibiana svojimi aktivitami a umeleckou tvorbou aktívne podporuje rozvoj detí a mládeže. Netradičnými až experimentálnymi formami práce sprístupňuje deťom všetky druhy umenia – od výtvarného až po divadelné. Každoročne sa priestormi Bibiany prestriedajú aspoň štyri výstavy, ktoré sú svojou estetikou a komunikatívnosťou veľmi atraktívne aj pre staršie generácie a turistov. A tak nám koncom februára znova otvorila bránu, aby sme sa mohli bližšie spoznať s Bauhausom.

 

 

Škola s umelecko-remeselným zameraním Bauhaus dodnes ovplyvňuje školstvo v celej Európe. Myšlienka spojiť umeleckú tvorbu s remeslom sa odrazila najmä na architektúre. S postupnou industrializáciou sa stala aktuálnou snaha spojiť umenie a priemysel do vytvorenia celistvého životného štýlu. A takto boli položené základy moderného dizajnu.

Bauhaus bol založený v roku 1919 v nemeckom meste Weimar. Toto krásne sté výročie sa v Bibiane rozhodli uctiť si výstavou na druhom poschodí, ktorá sa rozprestiera v šiestich miestnostiach. No nie je to jediné jubileum, ktoré podnietilo tému výstavy. V roku 1928 (čiže blížiace sa jubileum) sa v Bratislave činil istý Jozef Vydra, ktorý založil ŠUR, školu umeleckého remesla, dnes viac známu ako ŠUV. Vznikla na bauhausových ideových základoch a dodnes vychováva študentov v tomto duchu.

Zdroj fotografie: www.bibiana.sk

Hneď v prvej miestnosti, ktorá má skôr informačný charakter, si môžeme na vlastnej koži vyskúšať navrhnúť dom svojich snov. Popri tom sa návštevník môže dočítať
o vzniku Bauhausu ako aj o rôznych vplyvoch naň. Treba si tam zapamätať čo najviac, pretože ďalej už nevchádzame do inej izby, ale do dielní, kde sa poctivo pracuje.

Cez texitlnú a odevnú, kde si okrem iného môžete aj vyskúšať, ako by ste vyzerali v dadaistickom divadle, pokračujem do drevodielne. Tu si ako návštevník môžete poskladať vlastné hračky a nábytok – veci veľmi signifikantné pre Bauhaus. Ale nezdržíte sa tam dlho, pretože za dverami už čaká v skoro životnej veľkosti funkcionalistický dom. Môže to znieť desivo, že funkcionalistický dom, ale opak je pravdou. Potom už len cez kovodielňu „za pás“. Výstava totiž končí v dielni zvanej autolinka, kde si môžete, ale nemusíte, poskladať auto na mieru. Interaktívne aktivity, ktoré počas celej prechádzky bauhausom, neprestávajú prekvapovať, ma opäť chytili za srdce a nedalo mi nepodeliť sa s vami.

Výstava končí 8. septembra, tak friško tam!

Zdroj fotografie: www.bibiana.sk

Share Tweet Pin It +1

Mohlo by vás zaujímať

Spiace miesta – Rozhovor

Publikované 1. júna 2019

Predchádzajúci článokDevínsky ríbezlák je tu aj preto, že tradícia zvíťazila nad peniazmi
Ďalší článokS hudbou medzi knihami

Žiadne komentáre

Pridajte komentár