Kategória: História Bratislavy

O histórii osvetlenia v Bratislave I.

Autor: Andy Sekanová

(Ako nám svietilo Hlavné námestie a bratislavská Promenáda)

Keď sa vraciame z našich ciest do Bratislavy cez deň, príchod domov oznamuje televízna veža, týčiaca sa nad mestom. Večer zas oranžová žiara mesta, ktorá osvetľuje nočnú oblohu. Nedávno som čítala historický román, ktorého príbeh začal tým, že hrdinka sa presunula v čase do minulosti. Ocitla sa na známom mieste, ale po zotmení nevidela svetlá známych okolitých miest.

Osvetlenie kedysi

Ani Bratislava by nebola výnimkou, keby sme sa vrátili v čase o niekoľko storočí späť. Ulice mesta stáročia osvetľovali smolné fakle. Tie začiatkom 19. storočia nahradili nakrátko olejové lampy. Takéto lampy však neslúžili dlho, osvetlenie bolo totiž slabé a dosť drahé. Po vzore západných krajín sa na osvetlenie začal používať lacnejší svietiplyn, ktorý ulice osvetlil dokonalejšie ako spomínané olejové lampy.

Výroba svietiplynu v Bratislave začala v roku 1856. Na dnešnom Námestí slobody, vtedy Kniežacom námestí, začala fungovať prvá plynáreň. Plynové lampy sa v Bratislave začali používať presne 19. marca v tom istom roku.

A bolo svetlo na Hlavnom námestí

Samozrejme, z prvých priestorov, kde sa so zavádzaním osvetlenia začalo, bolo Hlavné námestie. Svietilo sa prostredníctvom kandelábra so šiestimi ramenami, na každom ramene bolo umiestnené jedno svietidlo. Plynové lampy obsluhovali lampári, ktorí otvárali prívody bambusovými tyčami s háčikom. Ručné rozsvecovanie a zhasínanie lámp časom nahradilo samočinné ovládanie pomocou hodinového strojčeka.
Plynové lampy tiež osvetľovali hodiny na radničnej veži. Boli umiestnené zo zadnej strany ciferníka, takže hodiny boli pekne viditeľné aj v nočnej tme.

V polovici 19. storočia bolo pouličné osvetlenie rozdelené na dva druhy – letné a zimné. „Letné“ a „zimné“ lampy sa od seba odlišovali rôznym tvarom. V letnom období obyvateľom slúžilo 209 lámp, v zime ďalších 167, ktoré osvetľovali ulice od zotmenia do polnoci.

Elektrinou svietime už takmer 120 rokov

Postupne, keď sa plynové lampy začali nahrádzať moderným elektrickým osvetlením, prišlo na rad i Hlavné námestie. Trvalé elektrické osvetlenie bolo na Hlavnom námestí inštalované v roku 1901. Osvetlenie bolo spustené do prevádzky vo večerných hodinách 30. septembra toho istého roku. Spolu s Hlavným námestím dostalo nové osvetlenie i bratislavská promenáda, dnes známejšia ako korzo na Hviezdoslavovom námestí.

Dnešné osvetlenie Hviezdoslavovho námestia pripomína pôvodné kandelábre. Vysoký kandeláber s hodinami stál pred hotelom Carlton, na mieste, kde kedysi a aj dnes stál stĺp s hodinami. To však neboli prvé miesta s trvalým elektrickým pouličným osvetlením, už niekoľko rokov predtým takto svietila Továrenská ulica.

Kandeláber pri hoteli Carlton

Elektrinu na osvetlenie dodávala najskôr prvá mestská elektráreň, neskôr Osvetľovacie závody slobodného kráľovského mesta Prešporok. Tie vznikli spojením mestskej elektrárne, plynární a vodární.

Na dotvorenie atmosféry sa v meste používajú na osvetlenie repliky historických lampášov. Kruhové lucerny sa v centre využívajú na osvetlenie pešej zóny a Hlavného námestia.

Share Tweet Pin It +1

Mohlo by vás zaujímať

Typická prešporská kuchyňa vtedy a dnes

Publikované 26. júna 2019

Predchádzajúci článokŠtefánik - 100 rokov od smrti
Ďalší článokSpiace miesta - Rozhovor

Žiadne komentáre

Pridajte komentár