Kategória: Mestská kultúra

Ochotnícke divadlá I.

V Bratislave okrem množstva profesionálnych kamenných divadiel pôsobí aj zopár tých amatérskych. V roku 2020 si pripomíname 190. výročie vzniku ochotníckeho divadla na Slovensku. Historici určili dátum 22. augusta 1830. V liptovskom Mikuláši tento deň zahrali mikulášski študenti a mládež veselohru Janka Chalupku Kocúrkovo. Hlavou tohto podujatia bol Gašpar Fejérpataky – Belopotocký, podľa ktorého je aj pomenovaná celoštátna postupová súťaž a prehliadka divadla dospelých Belopotockého Mikuláš. My sa v sérii článkov povenujeme tým bratislavkým divadlám bez veľkých hereckých mien, bez ohľadu na kvalitu. Začnime teda tými študentskými.

 

Divadlo Ívery

Divadlo ÍVERY je „divadlo študentov aj absolventov bratislavských vysokých škôl, ekonómov, prírodovedcov, matematikov, fyzikov, strojárov, stavárov, elektrotechnikov, manažérov, právnikov, psychológov, farmaceutov, etnológov…“ založené v roku 1976. V súčasnosti v divadle pôsobia i bývalí študenti. Niektorí majú už i rodiny a deti.

V súčasnosti ich môžete ísť pozrieť každý štvrtok do Staromestského centra kultúry a vzdelávania na Školskej ulici. Ich repertoár je naozaj široký, od Shakespeara cez Čechova až po Voskovca a Wericha. Súbor

vedie Jana Krčmářová, ktorá všetky hry prekladá aj režíruje. Zdroj fotografie: divadloivery.sk

Divadlo TANDEM

Divadlo TANDEM je autorské ochotnícke divadlo, ktoré nie je zamerané len na jeden štýl divadla. Okrem klasickej činohry majú v repertoári aj rozprávky a muzikály. Vzniklo v roku 2011 a prvýkrát sa pred verejnosťou súbor predstavil 15. júna 2012.

V repertoári nehľadajte žiadne divadelné evergreeny. Divadlo TANDEM sa zamieriava výlučne na vlastné autorské hry a muzikály, ktoré píše zakladateľ divadla Martin Michael Benčič. Počas svojho fungovania súbor vystriedal niekoľko hracích priestorov. Od januára 2019 sa novou domácou scénou stal Spoločenský dom Nivy

Zdroj fotografie: divadlotandem.sk

 

Share Tweet Pin It +1
Predchádzajúci článokRužinovské Divadlo komédie odpovedá vianočnému chaosu jasne. Dobrou náladou a pokojom.
Ďalší článokOchotnícke divadlá II

Žiadne komentáre

Pridajte komentár