Kategória: Kultúra v Bratislave

Ochotnícke divadlá II

Autor: Matej Feldbauer

V Bratislave okrem množstva profesionálnych kamenných divadiel pôsobí aj zopár tých amatérskych. V roku 2020 si pripomíname 190. výročie vzniku ochotníckeho divadla na Slovensku. Historici určili dátum 22. augusta 1830. V liptovskom Mikuláši tento deň zahrali mikulášski študenti a mládež veselohru Janka Chalupku Kocúrkovo. Hlavou tohto podujatia bol Gašpar Fejérpataky – Belopotocký, podľa ktorého je aj pomenovaná celoštátna postupová súťaž a prehliadka divadla dospelých Belopotockého Mikuláš. Aj v tomto, druhom, článku sa opäť pozrieme na študentské divadlá.

 

Biele divadlo

Biele divadlo vzniklo v roku 1982 z iniciatívy Niny Zemanovej, ktorá divadlo umelecky vedie dodnes. Viac ako o rozširovanie vlastného repertoáru sa divadlo zaujíma o rozvoj osobnosti a tak hlavnou činnosťou súboru sú herecké kurzy pre deti, mládež a dospelých od 6 do 35 rokov. Od vzniku sa v štúdiách vystriedalo vyše 1800 členov, z ktorých desiatky boli prijatí na vysokoškolské umelecké odbory.

Členmi súborov sú prevažne deti a mládež. Divadlo vnútorne člení na jednotlivé štúdia a krúžky. V každom z nich sa pracuje od konca septembra do júna. Viacero členov, či už medzi deťmi alebo mládežou, navštevuje Biele divadlo už niekoľko rokov. Biele divadlo pôsobí v Karlovej Vsi v budove Iuventy. Momentálne prebieha nábor na konkurz, tak milý čitateľ, ak máš záujem o divadelné štúdium a si z Karlovky, určite si to aspoň očami prebehni.

Zdroj: bieledivadlo.sk

 

Divadlo Christoffer

V Univerzitnom pastoračnom centre sv. Jozefa Freinademetza od roku 2008 funguje Divadlo Christoffer. Kľúčovou myšlienkou divadla je prinášať hry s dôrazom na hodnoty. Zo začiatku súbor čerpal námety z Biblie, v súčasnosti sa však zameriava na autorské hry zobrazujúce obyčajný život v rôznych polohách a situáciach.

Divadlo dodnes pôsobí v UPeCe, kde sa chystajú aj nové premiéry. Okrem Bratislavy sa súbor predstavil aj na festivale kresťanských divadiel Gorazdov Močenok, či v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Predstavenie Konečná stanica, v ktorom sa jedenásť ľudí ocitne v uzavretom priestore, zahrali pre väzňov v Justičnom paláci.

Zdroj: christoffer.sk

 

 

Share Tweet Pin It +1

Mohlo by vás zaujímať

Prešporské popravisko

Publikované 30. októbra 2019

Predchádzajúci článokOchotnícke divadlá I.
Ďalší článokAj Živé kvety zostávajú doma

Žiadne komentáre

Pridajte komentár