Kategória: Kultúra v Bratislave

Ochotnícke divadlá II

Autor: Matej Feldbauer

V Bratislave okrem množstva profesionálnych kamenných divadiel pôsobí aj zopár tých amatérskych. V roku 2020 si pripomíname 190. výročie vzniku ochotníckeho divadla na Slovensku. Historici určili dátum 22. augusta 1830. V liptovskom Mikuláši tento deň zahrali mikulášski študenti a mládež veselohru Janka Chalupku Kocúrkovo. Hlavou tohto podujatia bol Gašpar Fejérpataky – Belopotocký, podľa ktorého je aj pomenovaná celoštátna postupová súťaž a prehliadka divadla dospelých Belopotockého Mikuláš. Aj v tomto, druhom, článku sa opäť pozrieme na študentské divadlá.

 

Biele divadlo

Biele divadlo vzniklo v roku 1982 z iniciatívy Niny Zemanovej, ktorá divadlo umelecky vedie dodnes. Viac ako o rozširovanie vlastného repertoáru sa divadlo zaujíma o rozvoj osobnosti a tak hlavnou činnosťou súboru sú herecké kurzy pre deti, mládež a dospelých od 6 do 35 rokov. Od vzniku sa v štúdiách vystriedalo vyše 1800 členov, z ktorých desiatky boli prijatí na vysokoškolské umelecké odbory.

Členmi súborov sú prevažne deti a mládež. Divadlo vnútorne člení na jednotlivé štúdia a krúžky. V každom z nich sa pracuje od konca septembra do júna. Viacero členov, či už medzi deťmi alebo mládežou, navštevuje Biele divadlo už niekoľko rokov. Biele divadlo pôsobí v Karlovej Vsi v budove Iuventy. Momentálne prebieha nábor na konkurz, tak milý čitateľ, ak máš záujem o divadelné štúdium a si z Karlovky, určite si to aspoň očami prebehni.

Zdroj: bieledivadlo.sk

 

Divadlo Christoffer

V Univerzitnom pastoračnom centre sv. Jozefa Freinademetza od roku 2008 funguje Divadlo Christoffer. Kľúčovou myšlienkou divadla je prinášať hry s dôrazom na hodnoty. Zo začiatku súbor čerpal námety z Biblie, v súčasnosti sa však zameriava na autorské hry zobrazujúce obyčajný život v rôznych polohách a situáciach.

Divadlo dodnes pôsobí v UPeCe, kde sa chystajú aj nové premiéry. Okrem Bratislavy sa súbor predstavil aj na festivale kresťanských divadiel Gorazdov Močenok, či v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Predstavenie Konečná stanica, v ktorom sa jedenásť ľudí ocitne v uzavretom priestore, zahrali pre väzňov v Justičnom paláci.

Zdroj: christoffer.sk

 

 

Share Tweet Pin It +1

Mohlo by vás zaujímať

Víťazi celoštátnych kôl, spojte sa!

Publikované 21. októbra 2019

Všetky úžasné veci

Publikované 13. júna 2019

Predchádzajúci článokOchotnícke divadlá I.
Ďalší článokAj Živé kvety zostávajú doma

Žiadne komentáre

Pridajte komentár