Kategória: Lifestyle, Nezaradené

S hudbou medzi knihami

Autor: Matej Feldbauer

Hudobný projekt In Between Books sessions pôsobí v Bratislave od roku 2017. Prezentuje talentovaných hudobníkov zo Slovenska a v poslednej dobe čoraz viac aj zo zahraničia. Podnik na najstaršej ulici v Bratislave už navštívili mená ako Cat Clyde z Kanady, Low Roar z Californie či Sunna Frifjons z Isladnu. Koncerty sa uskutočňujú pravidelne každý druhý týždeň a zo všetkých je vyhotovený profesionálny audio – vizuálny záznam. Viac nám porozprával Mário Drgoňa.

 

In Between Books Sessions je pomerne komplikovaný názov a navyše cudzojazyčný. Bola to prvá voľba? Napríklad po poľsky to znie veľmi šarmantne: „W sesji między książkami“.            

Po poľsky možno áno, ak by sme pôsobili v budove Poľského inštitútu. My však koncerty organizujeme v inštitúte rakúskom. A keďže po nemecky neviem  ani zďaleka tak ako po anglicky, prvá voľba bola naozaj In Between Books Sessions. S tým však ale súvisí i fakt, že Eleven Books & Coffee je cudzojazyčný antikvariát s kaviarňou, v ktorom sa predávajú prevažne anglické knihy.

Základom bolo slovo sessions. Zároveň som chcel, aby to bolo medzi knihami. No v slovenčine to         neznie tak super, takže som vymyslel tento gramatický paškvil – in between books sessions. Chvíľku som zmenu názvu aj zvažoval, keďže ma viacero známych upozornilo na to, že je to gramatický blud.  Napokon som si však povedal, že angličtina sa aj tak, rovnako ako iné jazyky, konštantne vyvíja a význam slov sa mení všade.

Každopádne, angličtina bola jasnou voľbou, keďže je to univerzálny jazyk a s projektom máme medzinárodné ambície, ktoré sa, de facto, darí napĺňať. Nad inými variantmi sme neuvažovali, no občas používame skratku IBBS, IBB, či In Between Books.

 

 

Aké si mal podnety a impulzy?

Ako puberťák som bol schopný presedieť hodiny za Youtube-om a sledovať live sessions NPR tiny desk concert či KEXP, čo sú obdobné projekty v zahraničí. Bol som vášnivým hudobným fanúšikom, a zároveň aj hudobníkom, takže som neustále hľadal nové podnety a inšpirácie, či skrátka kvalitnú hudbu, ktorú počúvať.

Hudbu už síce nepočúvam každú voľnú chvíľu, pretože som začal mať rád aj ticho, no mám k nej stále veľmi kladný vzťah a naďalej sa jej venujem – či už v projekte Silvia Speaks, alebo v divadelných inscenáciách.

Kľúčovú rolu však zohrala moja osobnostná kríza, ktorá sa dostavila po prisťahovaní sa do Bratislavy. Na konzervatóriu v Nitre sme mali so spolužiakmi kapelu a okrem toho sme tvorili malý okruh veľmi blízkych ľudí. Rozpad kapely, zmena bydliska a prostredia v ktorom som sa pohyboval u mňa spustila, mimo iné, i myšlienku na tento projekt. Túlajúc sa bratislavskými ulicami, narazil som na kaviareň Eleven Books & Coffee na Baštovej a priestor mi absolútne učaroval.

Jedného dňa som sa dozvedel, že sa tam má konať koncert argentínsko – čilského dua Helado Infinito a povedal som si, tak to natočme! A tak som zohnal dvoch skvelých ľudí, ktorí mi pomohli projekt rozbehnúť. Druhú session som už však musel točiť s inými ľuďmi – so Sabi a Marekom, ktorí v projekte vydržali dodnes.

 

 

Prvý koncert sa konal v marci 2017. Odvtedy sa pred kamerou ukázalo 56 ďalších hudobníkov. Sú citeľné nejaké zmeny? Posunulo vás to ďalej?

Výraznou pozitívnou zmenou je zvyšujúce sa povedomie o našom projekte. Je skvelé, že začína reagovať viac potenciálnych divákov/ návštevníkov/ poslucháčov, no skvelé je, že sa nám hlási stále viac a viac hudobníkov a to nielen z domova, no tiež zo zahraničia.

Je ale pravdepodobné, že sa nám nepodarí pokryť celkový dopyt. Jednak preto, že nás projekt neživí a musíme sa popri ňom venovať ďalším mnohým veciam, druhak preto, že musíme začať selektovať. V mnohých, ktorí sa nám ozvali dávnejšie, sme videli potenciál, no mali sme dojem, že sa ešte potrebujú vyhrať, než sa im oplatí postaviť sa pred kameru.

Začiatky boli niekedy krušné, najmä čo sa týka napr. obrazu zo statickej kamery či podobne, no tak začínali aj iné, dneš už veľké projekty. Vtipné bolo i to, že som videá spočiatku strihal ja, keďže sme na to nemali človeka.

Za čo sme úprimne vďační, je najmä podpora od Fondu na podporu umenia, ktorý nás podporil už po druhý raz a musím povedať, že výrazne vyššou sumou, než prvýkrát. Čo pravdepodobne znamená, že v našom projekte vidia potenciál a rastúcu a udržateľnú kvalitu. Veríme, že sa nám podarí dokazovať to i naďalej. Tento rok sme nasadili solídne pracovné tempo, neustále sa nám darí zvyšovať kvalitu obrazu i zvuku a pozývame ďalšie a ďalšie zaujímavé mená.

.

 

Autorka fotografie: Sabina Schlosser

 

 

V rámci IBBS ste zorganizovali aj dvojkoncert Leto s Monikou a Vojdi, avšak konal sa v Karloveskej knižnici. Plánujete aj ďalšiu spoluprácu s inými inštitúciami, či expanziu do iných miest?

Eventy v Karloveskej knižnici sme si v tíme vymysleli ako taký sníček, ktorý sa nám podaril splniť vďaka jej riaditeľovi – Tomášovi Prištiakovi. Ten sa k nášmu nápadu postavil veľmi otvorene a je nám veľmi nápomocný. Dvojkoncerty v knižnici by sme najradšej organizovali raz za štvrť roka, no uvidíme. Momentálne ale môžem povedať, že 25. septembra tam privítame Lyrika H, ku ktorému hľadáme ešte vhodného partnera. Chceli by sme stihnúť i zimnú edíciu, no rovnako je možné, že v zime budeme hybernovať. Samozrejme, len zdanlivo, pretože ak netočíme, znamená to, že zháňame financie, bookujeme umelcov na ďalší ročník či venujeme sa vyúčtovaniam.

Expanzia je krásna vízia, no naozaj je na dlhé lakte a realizácia niečoho takého by bola produkčne náročná a vyžadovala by si naozaj veľký tím ochotných a zanietených ľudí. No uvidíme, ako to bude časom.

 

Aké sú najbližšie aktivity? Chystá IBBS niečo veľkolepé?

Veľkolepým bol koncert, ktorým nám odohrala 10. augusta Cat Clyde z Kanady. Skvelá energia, plný priestor spokojných divákov, spokojní hudobníci, skrátka nádhera. Okrem toho nás 18. augusta čaká koncert Low Roara, ktorý je v tejto chvíli už vypredaný. Okrem toho máme naplánovaných ďalších minimálne sedem koncertov. Čoskoro máme tiež v pláne urobiť open call pre hudobníkov, ktorí by sa radi uchádzali o hranie u nás na budúci rok.

Koho by si rád natočil? Máš už niekoho vytipovaného na 100. časť?

 

Bolo by skvelé, keby som mohol tento projekt ťahať do nevidím, no zároveň by bolo skvelé, keby sa nazbieralo viac a viac šikovných ľudí so záujmom o tento druh práce, aby sme tak mohli rozšíriť a zefektívniť tím a celkový chod projektu. Momentálne nás je tak 6 –7. Máme team, ktorý sa venuje bookingu a produkcii, kamere, zvuku, webu, grafike…

Čo sa týka mien, ktoré by som rád u nás zvečnil, podarilo sa mi objaviť skvelú rakúsku raperku Kerosin95, tá to už však tento rok nestíha. Okrem toho by bolo krásne dostať k nám napríklad Benjamina Clementina, no obávam sa, že to je ešte na pár rokov naozaj nesplniteľné.

  1. časť je bližšie než sa zdá, no ešte vcelku ďaleko na to, aby som sa nad tým zamýšľal. Každopádne by bolo pekné urobiť nejaký vianočne ladený špeciál. Uvidíme…

Tak, milý čitateľ, ak sa venuješ hudbe, alebo si nadšený hudobný fanúšik, hop sem: https://inbetweenbooks.org.

 

 

Share Tweet Pin It +1

Mohlo by vás zaujímať

Ochotnícke divadlá II

Publikované 1. apríla 2020

O Bauhause a malých dizajnéroch

Publikované 16. augusta 2019

Všetky úžasné veci

Publikované 13. júna 2019

Predchádzajúci článokO Bauhause a malých dizajnéroch
Ďalší článokVšetko, čo mám rád o Bratislave č. 2 – sochy a fontány

Žiadne komentáre

Pridajte komentár