Kategória: Kultúra v Bratislave, Mestská kultúra, Spoza hraníc

Skrytá stopa veľvyslanca Cypru v Bratislave

Autor: Vladimír Grežo

Veľvyslanec Cypru na Slovensku Michalis Chr. Stavrinoss ukončil svoju misiu. Pri odchode zanechal niečo nezvyčajné ako poďakovanie a spomienku. A kto bude chcieť, bude môcť jeho prítomnosť zažiť, aj keď tu nebude. Keď to povedal na rozlúčkovom stretnutí, vybral som sa nájsť jeho skrytú stopu v Bratislave. Skoro sa ukázalo, že v tom je aj čosi viac, ako si žiada protokol a úrad veľvyslanca.

Limasol a Bratislavu spája viac ako dobré vzťahy. Na Cypre sa narodil sv. Ján Almužník, ktorý sa stal v roku 608 biskupom v Alexandrii. Hovorí sa príbeh, že pri nástupe do úradu alexandrijského patriarchu prikázal svojim kňazom „spočítajte všetkých pánov v Alexandrii“. Keď mu nerozumeli dodal „všetkých chudobných, biednych, žobrákov, oni sú našou cestou do neba“.  Keď bratia dopočítali zistili, že ich je v meste sedem tisíc. „Medzi nich rozdelíme naše príjmy“.  A čo povedal, to aj dodržal, osobným príkladom pohol bohatých k podpore a pomoci.

Zaujímavý je aj historický údaj, že na začiatku jeho nástupu bolo v meste Alexandria sedem kostolov a na konci jeho pôsobenia ich bolo neuveriteľných sedemdesiat. Keď zomrel okolo roku 620 n.l., jeho pozostatky uložili v Alexandrii, po dobytí Carihradu ich turecký vládca daroval uhorskému panovníkovi Matejovi Korvínovi a po porážke pri Moháči ich previezli z Budína do Bratislavy. Tu mu na začiatku 18. storočia arcibiskup Imrich Esterházy nechal postaviť kaplnku v barokovom slohu, vyzdobenú  prácami slávneho rakúskeho sochára Georga R. Donera.

S farárom farnosti Sv. Martina Petrom Slepčanom stojíme pred Dómom sv. Martina. Je sychravý deň, Bratislava je mokrá a smutno jesenná. Len včera sa Dr. Michalis Chr. Stavrinossa rozlúčil na slávnostnej recepcii a dnes pred cestou domov ho čakáme pred katedrálou. Sychravé jesenné popoludnie lezie pod bundu aj cirkevný odev. Spoza rohu sa vynára postava veľvyslanca s tlmočníkom. Po zvítaní vstupujeme do chrámu. Na konci jeho bočnej lode bližšej ku vchodu je kaplnka so zostatkami sv. Ján Almužníka. V bežné dni je chránená mrežovou ozdobnou bránou, dnes sa na počesť vzťahov s Cyprom otvára.

 

 

Stojíme sami v kaplnke, tvár sv. Jána Almužníka z obrazu pod ostatkami tohto svätca hladí na štvoricu návštevníkov. Nečakane z malého audio sprevádzača v rukách farára Dómu zaznie monumentálna hudba a hlas. Číslo 10 v programe je nové, gréčtina, jazyk ktorý dodnes ešte žiaden návštevník chrámu nepočul. Nemohol, je tam len pár dní, a ako prvý zaznieva pre veľvyslanca. Usmieva sa, to je krása a tá hudba. Pozná ten  hlas, je to jeho dar pre chrám, ktorý má spoločný príbeh svätca s jeho rodným Cyprom. Sám preložil text a nahovoril ho,  32 zastávok popísaných textom o Dome sv. Martina. Desiaty jazyk zo zoznamu tých, čo rozprávajú príbeh Dómu pre návštevníkov a turistov pri jeho návšteve.

 

Share Tweet Pin It +1

Mohlo by vás zaujímať

Záchrana synagógy

Publikované 27. novembra 2019

Predchádzajúci článokZa spoznaním historickej Bratislavy nemusíte len do múzea
Ďalší článokMalé bratislavské kiná

Žiadne komentáre

Pridajte komentár