Kategória: Komunitná Bratislava

Spiace miesta – Rozhovor

Autor: Matej Feldbauer

Na začiatku sa stretli tri ženy. Nina Mikušková, ktorá sa počas svojho pobytu v Lotyšsku skamarátila s organizáciou Free Riga. Free Riga rieši tému prázdnych domov a momentálne ich má v správe tri. Zuzana Žurkinová, ktorá sa venovala téme revitalizácii nevyužívaných budov v diplomovej práci. Treťou ženou je Nikola Tokárová, ktorá lásku k potenciálu nevyužívaných budov pestuje od pobytu v žilinskom squate Palác Sofia v roku 2010. Tejto téme sa venuje aj v rámci štúdia na Sokratovom inštitúte.

Kedy a ako ste vznikli?

Nikola: My tri sme pripravili workshop, na ktorý sme pozvali Free Rigu a oslovili ľudí, ktorí by o túto tému mohli mať záujem. Zistili sme, čo presne ľudí v Bratislave zaujíma a snažili sa vyskladať program na mieru. Po troch dňoch intenzívneho workshopu v septembri 2018 sme sa rozhodli spolu s ďalšími akčnými ľuďmi pokračovať mapovaním a hľadaním spôsobov, ako začať budovy oživovať. Náš tím sa obohatil o stále členky Hanu, ktorá sa pre nás nadchla hneď, ako videla prvý event a architektu Veru.

Aký je zámer iniciatívy Spiace miesta?

Zuzana: Spiace miesta je otvorená platforma pre každého a každú, koho zaujímajú nevyužívané budovy, zatiaľ v Bratislave, ktoré majú potenciál prebrať sa k novému životu. Sme neformálna občianska iniciatíva nadšencov, ktorých spája spoločná vízia o využití prázdnych priestorov pre podporu kultúry a iné verejnoprospešné aktivity.

Predstavujeme si mestá, v ktorých nechátrajú budovy, najmä tie vo verejnom vlastníctve, teda vlastníctve nás všetkých. Chceme mestá, v ktorých nevyužité budovy pomáhajú kvitnúť spoločnosti: kde dostávajú priestor ľudia, ambiciózne nápady, kultúrne projekty, komunitné udalosti, vzdelávanie.

Aby budovy nespali, mapujeme ich, popularizujeme túto tému a možnosti verejnoprospešného naplnenia nepoužívaných budov, zoznamujeme sa s legislatívou, nadväzujeme partnerstvá a tešíme sa na fázu, keď budovy budeme zobúdzať.

Aké sú vaše najbližšie aktivity?

Hana: Popularizovanie tejto témy nie je vždy ľahkým orieškom, preto robíme, čo je v našich silách, aby sme ju zatraktívnili. A to napríklad malým festivalom, ktorý sa bude konať 15. júna v zaujímavom industriálnom priestore. Počas dňa sa návštevníci a návštevníčky budú môcť zapojiť do vlastivednej prechádzky, diskusie na túto tému s aktérmi z rôznych profesných oblastí, budú si môcť pozrieť divadlo, či vypočuť živú hudbu a to všetko v bývalej tlačiarni Svornosť, ktorá už čoskoro zmení svoju funkciu.

Zuzana: Okrem toho pravidelne robíme mapovacie akcie. Sú to niekoľkohodinové prechádzky po meste, kde rôzne tímy ľudí hľadajú prázdne budovy, značia ich do mapy a popritom plnia rôzne úlohy, za ktoré od nás môžu získať symbolické odmeny.

Hana: Plánujeme tiež začať robiť vlastivedné prechádzky po Bratislave a ukazovať jej obyvateľom a obyvateľkám, aké unikátne budovy tu máme a aké je to prínosné, keď budova úspešne zmení svoju funkciu.

 

Zdroj foto: Spiace miesta

Aké ciele majú nastavené Spiace miesta?

Nikola: Chceme podnecovať verejnú diskusiu, hľadať spojencov, robiť verejné podujatia, mapovať nevyužívané budovy.

Zuzana: Naša dlhodobá vízia je stať sa platformou pre komunikáciu medzi majiteľmi budov a záujemcami o ich využitie.

Hana: Našim snom je vytvoriť precedens dočasného využitia budov a oživiť jedno konkrétne spiace miesto.

Plánujete rozšíriť svoje pôsobenie aj do iných miest?

Hana: Plánujeme robiť mapovacie akcie na rôznych miestach Slovenska a budeme dúfať, že ľudia, ktorí sa popritom naučia robiť s našou mapou, budú v mapovaní pokračovať aj bez nás a šíriť túto myšlienku ďalej.

Recyklujete?

Nikola: Veríme, že veľa dobrých nápadov už vzniklo v iných krajinách a u nás ich stačí iba zopakovať. Rovnako aj tento nápad funguje v množstve miest po celom svete. My sme inšpiráciu načerpali v Lotyšsku a v českej organizácii Prázdne domy, takže môžeme s hrdosťou povedať, že recyklujeme nápady. A našim zámerom je predsa recyklovať budovy. Vyťažiť niečo z toho, čo už stratilo svoju pôvodnú funkciu a naplniť ju novou.

Hana: Z praktického hľadiska sme zatiaľ nevyprodukovali žiaden materiálny odpad. Na našom evente sa budeme snažiť vyrobiť ho čo najmenej a ešte aj to málo zrecyklovať. Najlepší odpad je predsa ten, ktorý ani nevznikne.

 

Zdroj foto: Spiace miesta

Obľúbené spiace miesto?

Nikola: Opustená vila na Palisádach. Vždy, keď idem okolo, musím sa zastaviť a aspoň pár sekúnd sa na ňu pozerám s nemým úžasom. A opustený domček na Rajskej, vedľa takej retro krčmy, ma tiež veľmi fascinuje.

Hana: Asi ružová cvernovka zastrčená a zabudnutá medzi nepeknými bytovými komplexami. Vidím tam čosi ako Kasárnu Karlín alebo nový Vnitroblock.

Zuzana: Nemocnica Zochova je pre mňa fascinujúcim príkladom kam až môže nedbanlivosť vlastníka, v tomto prípade verejnej správy, zájsť. Na druhej strane ma tento príklad baví kvôli tomu, že je to taká chyba v systéme- fakt škaredá budova v centre mesta. Nebaví ma mesto, ktoré je úplne vyleštené. No stav v akom je momentálne budova bývalej nemocnice je extrém, mali by sme hľadať zlatú strednú cestu.

Obľúbené miesto na spanie?

Nikola: Posledné mesiace sa pre mňa nesú v duchu neustáleho cestovania po Slovensku, takže najšťastnejšia som, keď si môžem konečne pospať aspoň pár dní za sebou doma v mojej vlastnej posteli.

Určite si, milý čitateľ pozri viac na www.spiacemiesta.sk

Share Tweet Pin It +1

Mohlo by vás zaujímať

Prešporské popravisko

Publikované 30. októbra 2019

Predchádzajúci článokO histórii osvetlenia v Bratislave I.
Ďalší článok5 dôvodov, prečo je Bratislava fotogenické mesto

Žiadne komentáre

Pridajte komentár