Kategória: Kultúra v Bratislave

Temperamentné srdce SĽUKu bije už dlhé roky v bratislavských Rusovciach

Autor: Eva Vašková

V bratislavských Rusovciach je … je Rusovecký kaštieľ, múzeum Antickej Gerulaty a … a sídlo SĽUKárov, ktorí sa už dávno pretancovali a prespievali za hranice mesta či krajiny. Rusovce sú však ich „domovom“ celé desaťročia.

foto – Matúš Lago

SĽUK už desiatky rokov neodmysliteľne patrí k bratislavskej mestskej časti Rusovce. Najskôr spevy a tanečné kroky zneli z múrov miestneho kaštieľa. Posledných tridsať rokov majú svoje baletné sály či administratívne priestory v neďalekej koniarni Rusoveckého parku.

Juraj Hamar, generálny riaditeľ SĽUK ďalej spomína, že v priestoroch sídelnej budovy prevádzkujú i vlastné divadlo. Ďalší kultúrny priestor pribudol v podobe digitalizovaného kina.

Talent, ktorý sa v SĽUKu sústredí, obdivuje celý svet. Domáci im však rovnako „nedávajú košom.“ Spolupracujú tak so zástupcami mestskej časti, ako i škôlky, školy, farnosti či jednoty dôchodcov.

„Mnoho bývalých umelcov sa usadilo v Rusovciach a dodnes máme viacerých kolegov, ktorí tiež bývajú v Rusovciach. Často sa stretávame pri spoločných podujatiach, alebo na programoch SĽUK-u,“ dopĺňa Hamar.

Jedným z takýchto SLĽUK-árov – Rusovčanov je aj Peter Mikulec,  člen ľudovej hudby. I podľa jeho slov SĽUK k Rusovciam neodmysliteľne patrí a podporuje ich kultúrny rozvoj. Čo ho ale ako lokálpatriota mrzí, je fakt, že oprava Rusoveckého kaštieľa sa pre potreby SĽUK-u nikdy nedokončí,  a aj park naďalej chátra. „Pred dvomi rokmi sme boli so SĽUK-om v poľskom meste Koszęcin, kde má sídlo poľský štátny ľudový súbor Śląsk. Samotný súbor sídli v opravenom kaštieli s krásnym  parkom. Tak nejako to malo vyzerať aj v Rusovciach po plánovanej rekonštrukcii kaštieľa a priľahlých budov.“

foto – Matúš Lago

Pre prípad, že by niektorí, mali Rusovce, predsa len takpovediac od ruky  J, sú tu aj známejšie miesta, kde je možné v rámci Bratislavy SĽUK-árov objaviť. Napríklad pravidelne účinkujú v Mestskom divadla P. O. Hviezdoslava, historickej bude SND či v Starej tržnici. Zatancovať, ale i zašportovať si s nimi môžete vo Véčku, pri aeróbnom cvičení Folky – polky. No a možno i prehodiť pár slov na Dňoch majstrov ÚĽUV.

„Boli by sme ale radi, keby sa Bratislavčania prišli na nás pozrieť aj do Rusoviec. Okrem našich vlastných programov pripravujeme množstvo podujatí. Je tu krásne prírodné prostredie a napokon aj spomínané kino,“ hovorí Hamar.

foto – Matúš Lago

SĽUK si tento rok pripomína 70. výročie. Po prvýkrát vystúpil so svojím predstavením pod Zvolenským zámkom 29. augusta 1949. Priebežne si počas celého roka toto významné výročie pripomína formou rôznych programov. Odzrkadľujú tak historický odkaz, ako i súčasnosť.

„Uvádzame programy, ktoré sú mimoriadne. Ide o diela patriace do takzvaného Zlatého fondu SĽUK-u. Na druhej strane prezentujeme aj diela, ktoré pre SĽUK vytvorila súčasná generácia umelcov,“ konkretizuje Hamar.

S novým, jubilejným rokom SĽUK začal uvádzať i hudobno – tanečný program priamo k výročiu – 70. rokov. Na jeseň sa chystá premiéra celosúborového programu ‚Triptych‘ a vystúpenie, na Zvolenskom zámku, rovnako ako pred sedemdesiatimi rokmi.

Share Tweet Pin It +1

Mohlo by vás zaujímať

Pestrá bola ponuka od prešporských remeselníkov

Publikované 25. septembra 2019

Malé bratislavské kiná

Publikované 18. novembra 2019

Predchádzajúci článok5 zaujímavých miest Bratislavy, ktoré sa oplatí vidieť
Ďalší článokPestrá bola ponuka od prešporských remeselníkov

Žiadne komentáre

Pridajte komentár