Kategória: Kultúra v Bratislave, Mestská kultúra

To najlepšie z ochotníckeho divadla

Autor: Matej Feldbauer

 

Už po piatykrát sa september v Bratislave začal prehliadkou ochotníckeho divadla Festival Ochotníci, ktorý organizuje Divadlo SkRAT. Už tradične sa v kultúrnom priestore A4 predstavili súbory  z celého Slovenska. Diváci mali možnosť vidieť amatérske divadlo napríklad z Púchova, Prievidze, Nitry či z ďalekých Kľadzian.

Inscenácie sú vyberané na základe postupových prehliadok, ktoré organizuje Národné osvetové centrum v spolupráci s regionálnymi kultúrnymi subjektmi. Organizátori sa zameriavajú na krajské a celoštátne prehliadky. Každý rok sa snažia zaradiť do programu nielen divadlo dospelých, ale aj mladých tvorcov.

„Pred piatimi rokmi som bola súčasťou organizačného tímu Scénickej žatvy a zároveň som spolupracovala s divadlom SkRAT. Uvedomila som si,  že v Bratislave takmer vôbec neexistuje priestor na prezentáciu ochotníckeho divadla. Preto sme sa spolu s Ľubomírom Burgrom rozhodli, že sa pokúsime zrealizovať festival, ktorý by vo svojom programe ponúkol priestor na prezentáciu toho najlepšieho, čo vzniklo v ostatnej sezóne v tvorbe amatérskeho divadla,“ objasnila okolnosti vzniku prehliadky Sandra Polovková, dramaturgička festivalu.

Novinkou tohto ročníka bol aj workshop pre účastníkov festivalu. Workshop s názvom od telesnosti k materiálu a späť viedla slovenská bábkoherečka, performerka, členka zoskupenia Odivo, Mária Danadová. Po každom predstavení nasledovala diskusia s tvorcami, ktorú moderovala teatrologička Elena Knopová z Ústavu divadelnej a filmovej vedy SAV. Tak si teda zhrňme, ako to prvý septembrový víkend vyzeralo v A4.

Foto : Mária Hejtmánková

Prvý festivalový deň sme mali možnosť vidieť predstavenia Za veľkým zošitom z Nitry a Príbeh geja / Príbeh lesby od Divadla NOMANTINELS z Bratislavy. Mladí tvorcovia z Divadelného súboru DRIM pri  ZUŠ J. Rosinského v Nitre preniesli na javisko svoj pohľad na román od Agaty Kristof Veľký zošit. Do programu sa dostalo aj profesionálne divadlo NOMANTINELS. Divadlo Nomantinels má niekoľko etáp svojho vývoja. Najskôr to bolo ochotnícke divadlo, ktorého tvorcovia neboli profesionáli ani s nimi nespolupracovali. Divadlo Spoluautorom dramatického textu Príbeh geja / Príbeh lesby a zároveň aj jeden z protagonistov je Róbert Pakan, ktorý nepatrí k profesionálnym tvorcom.

Foto : Mária Hejtmánková

Predsudky ako téma zaznela aj počas druhého festivalového dňa. Divadelný súbor Napíšte si výpoveď sa predstavil s adaptáciou talianskeho filmu Úplní cudzinci. Príbeh o dlhoročných priateľoch, ktorí si myslia, že už nemajú pred sebou čo skrývať, že všetko o sebe navzájom vedia. Až kým si nezačnú čítať všetky prichádzajúce správy a spoločne zdieľať telefonáty.
Divadlo Humo Fuge z Púchova zase prišlo s hrou Podzemné blues od rakúskeho dramatika Petra Handkeho. Hra plná slovných atakov smerovaných priamo divákom je zároveň kritikou spoločnosti. Zaujímavosťou je, že v hlavnej postave sa predstavil Michal Vidan, riaditeľ  Mestského divadla Žilina. Na ochotníckom festivale sme tým pádom mali možnosť vidieť hrať riaditeľa profesionálneho divadla. A to sa naozaj nestáva často.

Foto : Mária Hejtmánková

V nedeľu sa diváci mohli tešiť na divadlo KĽUD z Kladzian. Divadlo je známe tým, že inscenuje v nárečí im blízkom, čím sa autenticita iba stupňuje. Samozrejme, že všetci tí, ktorí ich poznajú vedia, že je to aj kvôli ich schopnosti pracovať s humorom. Predstavenie Hore i dolu bez… je situované do prostredia priamo divadelného a príbeh sa odohráva niečo málo cez hodinu pred samotným predstavením. Posledným predstavením prehliadky bolo Jedna na druhú od súboru Art point teatro z Prievidze. Voľne inšpirovaní hrou holandského dramatika Roba de Graafa Mako sa nám tvorcovia snažili ukázať svet dvoch mladých žien, ktoré čaká ťažké životné rozhodnutie.

Piaty ročník festivalu Ochotníci priniesol na prvý pohľad tématicky odlišné hry. Po pozretí predstavení však môžeme zistiť, že akési škatuľkovanie a predsudky sa týkajú nás všetkých, od Bratislavy až po Kľadzany. Milý čitateľ, nesúď, ale radšej si zapíš prvý septembrový víkend 2020, aby si nezmeškal šiesty ročník tejto výnimočnej prehliadky.

Share Tweet Pin It +1

Mohlo by vás zaujímať

Prešporské popravisko

Publikované 30. októbra 2019

O Bauhause a malých dizajnéroch

Publikované 16. augusta 2019

Predchádzajúci článokZavítajte do bratislavského Horského parku
Ďalší článokVíťazi celoštátnych kôl, spojte sa!

Žiadne komentáre

Pridajte komentár