Kategória: Spoza hraníc

U susedov vo Viedni: Ľadový sen

Rozbieham sa a zrýchľujem jazdu, kĺžem sa na ľade nad parkom, okolo sa mihajú vrcholky stromov, pozerám si do očí so sochami stojacimi na podstavcoch vysoko nad zemou, Viedenská radnica, Burg teater, park, ďalšie kolečko a znovu.

Veľká terasa nad hlavami dolu chodiacich návštevníkov pokrytá umelým ľadom je nový zážitok pre každého. Okolo mňa je miesto pre stovku korčuliarov. Dnes je nás však len vyše 30, a tak zážitok z jazdy nič neruší. Smiech, objatia, jazdy v pároch, pokusy o skoky, pády, stojace skupinky pri mantineloch a selfie, všade selfie. Mantinely sú moderné a namiesto zvyčajného dreva ich tvorí priehľadné sklo. Ľadová terasa vo výške je rýchlo obľúbeným zážitkom vo vynovenej ľadovej rozprávke viedenského korčuliarskeho areálu Eistraum v centre Viedne.

Za výhľadom z terasy musíte vykorčuľovať do kopca po vyše sto metrovom nájazde, odmenou je potom nielen výhľad, ale aj skvelý zjazd z kopca späť na ľadovú plochu. Kĺžem sa a zrýchľujem pri jazde dolu z terasy po dlhom chodníku.

Trasa ma vedie do hlavného klziska pred historickou radnicou, krása. Ups, niečo nesedí. Idem správne? Podľa šípok na stĺpoch, áno. Chvíľu pozerám pri korčuľovaní do parku a znovu som v protismere. Chodníky sú jednosmerné, takže treba dodržiavať smer. Uhýbam sa a pozerám, kde som sa stratil. Je to jasné! Dopravné riešenie smeru pohybu na ľade musel robiť expert z Británie. Jazdenie je po ľavej strane. Pri pozornom dodržiavaní značiek a šípok si po chvíli zvykám, aj keď sem tam sa zoznamujem a uhýbam naproti idúcemu korčuliarovi. Trochu vás možno zneistí vjazd do kruhového objazdu, ale po druhý krát to už pôjde správne.

Z ľadovej plochy využívam výhľad na fotografovanie – centrum Viedne, japonskí turisti za mantinelmi klziska, mestská radnica, Burgteater, aj koče pomaly voziace turistov po cestách mesta.

Eistraum má dnes rekordných vyše 9 000 m2 ľadových plôch v centre Viedne. Okrem hlavnej plochy a 750 m2 veľkej visutej nadzemnej terasy sú v ľadovom kráľovstve v ponuke ďalšie dve ľadové plochy. Všetko je pospájané stovkami metrov ľadových chodníkov, po ktorých korčuľujete uprostred parku medzi stromami. Súčasťou zábavy je aj malá curlingová plocha a zóna pre deti.

Doprava ku klzisku je dostupná blízko stojacou električkou číslo 1 alebo 71, ale aj autom s prístupom až k samotnému klzisku. Parkovisko je v podzemí medzi radnicou a Burgteatrom. Pri aute si za tento luxus blízkeho parkovania zaplatíte parkovné 4,- € na každú aj začatú hodinu. Kombinácie vzdialenejšieho parkovania s prestupom alebo cesty vlakom a električkou sú cenovou výrazne prístupnejšie a nižšie.

Podľa vône, je strava skôr medzi polotovarom a fastfoodom, polotovarové pečené zemiaky, syrové špecle, zelenina, ale pri návšteve stánkov a chaty zistíte, že ponuka je pestrejšia. Divina, grilované mäso, ryby aj grilovaná zelenina. V jedálnych lístkoch svieti často módne aj BIO ponuka. Bio polievky, bio zelenina, bio nápoje, bio, bio. Dobre je na tom tradične sladké, od cisárskeho trhanca kaiserschmallen, palaciniek, buchiet, šišiek, po sladké koláče a torty.  Počas korčuľovania je pre svoju blízkosť ponuka vítaná, ale cena je skôr vyššia. Komplet jedlo vás bude stáť v priemere 15-18 eur s polievkou. Ak však máte svoju predstavu
o jedle, môžete prísť aj s vlastným burgrom alebo raw šalátom, nikoho to nevyruší, ak ho zjete v areáli.

Servis pre návštevníkov pozostáva aj z prenájmu 2 000 párov korčúľ, 1 000 skriniek na veci a lavičiek na sedenie. Štandardom sú služby ako: dohľad nad korčuľujúcimi a správaním sa na ľade, kontrola  vstupu a výstupu cez turnikety. Platené toalety sú v parku vzdialenom
od ľadovej plochy niekoľko desiatok metrov. Pre pánov sú čiastočné spoplatnené, pre dámy úplne.

Základná vstupenka je pre dospelého 8,- eur a pre dieťa 5,50,- eur. Existujú aj špeciálne ponuky a rodinné zľavy. Kúpite ich v štandardných pokladniach s pokladníčkou, tie sú pri maximálnej špičke štyri, bežne bývajú otvorené dve z nich. Keď sa návštevníci v popoludňajších alebo víkendových dňoch nahromadia, tak si postojíte chvíľu aj v rade. Riešenie je jednoduché, hneď vedľa za rohom sú automatické výdajne vstupeniek, ktoré ale návštevníci využívajú, bez ohľadu na vek, výrazne menej. Ovládanie je pritom jednoduché, platba kartou aj v hotovosti. Výhodnou ponukou je aj „online“ nákup cez web. Ten ponúka okrem šetrenia času aj jednotnú 10 % zľavu. V ponuke existujú aj zvýhodnené celosezónne preukazy. Dospelý za 78,- €, deti za 38,- € a seniori za 58,- €. Klzisko a priľahlý malý športový curlingový  areál je otvorený denne od 10:00 do 22:00 hodiny. Ľadový sen – Eistraum, bude pred Viedenskou radnicou do 3. marca 2019.

Share Tweet Pin It +1
Predchádzajúci článokBA – hlavné mesto Slovenska
Ďalší článokSpot MDPOH 2019 Barberi

Žiadne komentáre

Pridajte komentár