Kategória: Mestské divadlo

Úspešná česká herečka na doskách MDPOH

Krásna a talentovaná herečka Alena Antalová patrí u našich českých susedov medzi najobľúbenejšie herečky. Narodila sa však v Bratislave, kde vyštudovala aj konzervatórium. Vo svojom štúdiu pokračovala na JAMU v Brne. V roku 1999 získala prestížnu cenu Thálie za hlavnú úlohu v divadelnej hre Majster a Margarétka. Na divadelných doskách môžu Alenu Antalovú vidieť aj návštevníci Mestského divadla P. O. Hviezdoslava.

Talentovaná „Čechoslováčka“

Napriek tomu, že do svojich osemnástich rokov žila známa herečka v Bratislave, s českým jazykom, ktorý používa nielen v divadle, ale aj v televíznych projektoch, nemala nikdy problém. „Som Čechoslováčka,“ vyhlasuje s hrdosťou. Jej mama bola Češka, starý otec Ladislav Vychodil bol zase uznávaný český scénograf a do Bratislavy prišiel z Prahy. Dlhých dvadsaťštyri rokov je členkou Mestského divadla Brno, kde stvárnila množstvo zaujímavých postáv ako Roxanu v Cyranovi z Bergeracu čí Lízu v My Fair Lady. Novinári jej často kladú otázku, či netúži po účinkovaní v stovežatej Prahe a herečka už roky odpovedá rovnako – Brno miluje a netúži po zmene. Okrem divadla účinkovala aj v televíznych projektov – v seriáloch Četnícke humoresky a Pojišťovňa štěstí. Alena Antalová nie je len výborná herečka, ale aj speváčka. Pôvodne chcela ísť študovať spev, no nakoniec sa prihlásila na konzervatórium na hudobno-dramatický odbor. Účinkuje nielen v činohre, ale aj vo viacerých muzikáloch. Vedeli ste, že vo filme Kytice naspievala sólové vokály?

Zdroj fotiek: Městské divadlo Brno

Meno, ktoré rozdúcha vášne

Alena Antalová tvrdí, že projekty, v ktorých účinkuje, si dôsledne vyberá: „Môj čas je príliš drahý na to, aby som nakrúcala nezmysly,“ povedala pre český blesk.cz Slovenskí fanúšikovia tak majú jedinečnú možnosť vidieť obľúbenú herečku na živo. 29. marca si Alena Antalová zahrá v predstavení Jméno, ktoré je súčasťou 4. ročníka podujatia Týždeň komédie v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava. Príbeh sa začína úplne nevinne – realitný maklér Vincent (Martin Havelka) prichádza na priateľskú večeru, ktorú usporiadala jeho mladšia sestra Elisabeth (Alena Antalová) a švagor Pierre (Viktor Skála) pri príležitosti radostného očakávania narodenia Vincentovho prvého dieťaťa. Nechýba ani Vincentova tehotná manželka Anna (Viktória Matušovová), či Vincentov kamarát z detstva Claude (Jakub Uličník). Príjemnú atmosféru naruší Vincentov nepodarený žart, ktorý medzi rečou spomenie, že jeho budúci potomok sa bude volať Adolf. Nevhodná poznámka rozpúta vášnivú diskusiu, počas ktorej vyplávajú na povrch utajené hriechy, rodinné tajomstvá a úprimné vyznania. Pokojné a tiché postavy sa menia na výbušné, skryté hriechy vychádzajú na povrch…
Na pardubickom GRAND Festivale smíchu získala táto inscenácia hneď tri ocenenia – Alena Antalová získala Cenu za najlepší ženský herecký výkon, režisér Petr Gazdík získal Cenu študentskej poroty a predstavenie divácke ocenenie Komédia divákov 2015. „Inscenácia Jméno je sondou do života jednej rodiny. Vtipné je tu predovšetkým to, ako sa členovia tejto rodiny navzájom vytáčajú. Niekedy to vyzerá, že príde k tragédii, k rozvratu celej rodiny, avšak pevné, láskyplné vzťahy dokážu jej členov vždy stmeliť. Myslím si, že práve vďaka autentickosti hry získalo Jméno cenu Komédia roku,“ myslí si režisér Petr Gazdík.

Share Tweet Pin It +1
Predchádzajúci článokSpot MDPOH 2019 Barberi
Ďalší článokSpot MDPOH 2019 Sila prítomných okamihov

Žiadne komentáre

Pridajte komentár