Kategória: História Bratislavy, Kultúra v Bratislave

V národnom divadle, o udalostiach, ktoré sa začali v divadle

Autor: Eva Vašková

Jej dianie sa odohrávalo aj na divadelných doskách. Jej verejným hlasom sa stali aj herecké osobnosti. „Nežné“ revolučné dni v novembri 1989 a vtedajšiu „rolu“ umelcov spája výstava v Slovenskom národnom divadle.

„Občania.“ Privítanie, ktoré sa zdalo zástupkyni Divadelného ústavu tým najvhodnejším pre otvorenie výstavy Nežná 89  … revolúcia, ktorá sa začala v divadle. A ako doplnila, práve toto oslovenie i najviac súvisí s odkazom revolúcie.

Výstava je projektom Divadelného ústavu v Bratislave. No a keďže heslá novembrových dní ’89 zneli aj: „Nech žijú herci“ či „Dnes večer nehráme,“ druhý zo zástupcov Divadelného ústavu, počas vernisáže doplnil: „Podstatou je, aby sa tváre hercov, ktoré poznáme z javiska, spojili s dokumentmi, ktorých obsah vtedy hlásili z tribún.“

Revolučný odkaz sa formoval na divadelných doskách a postupne sa z divadiel dostával                           do ulíc. Ako na vernisáži odznelo, v čase socializmu boli herci nádejou. V revolúcii hovorcami tejto nádeje. Výstava nehovorí len o dianí okolo 17. novembra v roku 1989. Snaží sa pripomenúť nielen námestia. Upozorňuje aj na najdôležitejšie inscenácie. Ich obsah totiž už vtedy „veštil“ nadchádzajúce udalosti.

Zaujímavým faktom, ktorý výstava tiež spomína je, že počas revolučných dní verejnosť vnímala divadelných hercov doslova ako „hlas revolúcie.“ Pred novembrom ’89 práve herci prehovárali o niečo slobodnejšie z miest, ktoré im boli najvlastnejšie – z javísk. Paradoxne po revolúcii, ale divadlá prichádzali o svojich návštevníkov. „Divadelní diváci sa stali divákmi televíznymi. Z médií počuli odkazy, ktoré jasnejšie formulovali aktuálne udalosti tej doby,“ uvádza sa ne jednom z výstavných panelov.

Výstava zahŕňa dobové materiály a fotografie pochádzajúce z archívov, divadiel či súkromných zbierok. Ako vyzeralo budovanie slobody v novembri ’89 si môžete pozrieť vo foyer SND do 14. novembra 2019. … pretože divadlo je prostredie, ktoré je slobodné!

Share Tweet Pin It +1

Mohlo by vás zaujímať

Malé bratislavské kiná

Publikované 18. novembra 2019

Zavítajte do bratislavského Horského parku

Publikované 25. septembra 2019

Predchádzajúci článokAko výstava prispela k záchrane sakrálnej budovy
Ďalší článokPrešporské popravisko

Žiadne komentáre

Pridajte komentár