Kategória: Komunitná Bratislava

Všetko čo mám rád o Bratislave č. 1 – architektúra

Autor: Matej Feldbauer

18. mája sa v divadle Ticho & spol. konala premiéra hry Všetky úžasné veci. Hlavný hrdina inscenácie rozpráva o tom, ako sa jeho mama opakovane pokúšala o samovraždu a tak začal písať zoznam všetkých vecí, pre ktoré sa oplatí žiť. Bulletin k inscenácii obsahuje na zadnej strane nevyplnený zoznam desiatich úžasných vecí, ktoré my, diváci, máme doplniť podľa seba. A práve prázdny zoznam a predstavenie boli impulzom k tomu, aby som mal pri prechádzkach hlavným mestom oči na stopkách a našiel aspoň desať vecí, ktoré mám na Bratislave rád.

A tak som začal vyplňovať zoznam. Hneď na prvom mieste sa umiestnila kráľovná umenia architektúra – bezpochyby najrôznoredejšia zložka Bratislavy. A práve tej sa budeme venovať v prvom článku z tejto série.

Historické centrum Bratislavy

Len samotné historické centrum ponúka desiatky architektonických skvostov z rozličných dôb. Či už sú to pamiatky ako Bratislavský hrad, Dóm Sv. Martina, Stará radnica alebo Michalská brána. Kultúrne inštitúcie v Bratislave zaujali miesto v, na pohľad, pôsobivých stavbách, napríklad historická budova SND, budovy Vysokej školy múzických umení v Bratislave na Zochovej ulici ako jedna z mála eklektických stavieb v meste a budova na Ventúrskej, v ktorej v roku 1465 Matej Korvín založil prvú univerzitu na území Slovenska – Academia Istropoltana. Koniec koncov aj Mestské divadlo Pavla Országa Hviezdoslava v bývalej budove Slovenskej národnej banky tiež stojí za zmienku.

 

Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava. Zdroj foto: bkis.sk

Bratislava – mesto palácov

Palácov je v Bratislave tiež požehnane. Mirbachov palác, Pistoriho, Esterháziho, Pálfiho ale aj Pálffyho palác, Zichyho, Primaciálny, Grasalkovičov palác viac známy ako prezidentský, palác Motešických, Palugyaov, Dessewffyho, Koglevičov, palác Leopolda de Pauliho a mnoho ďalších. Keďže Bratislava za čias Uhorska fungovala ako korunovačné mesto, mnoho šľachticov tu malo svoje letné sídla. A práve tieto dnešné paláce slúžili zemepánom ako druhý domov. Čím bližšie k vtedajšiemu uhorskému snemu palác bol, tým “modrejšiu krv” daný šľachtic mal.

Dnes paláce poväčšine slúžia ako galérie. Napríklad v Pistorhio paláci sa pravidelne konajú aj divadelné predstavenia a svoje sídlo si tam našlo aj kino Europe. Z Esterháziho paláca na námestí Ľudovíta Štúra sa stala Slovenská národná galéria. Primaciálny palác ponúka stálu expozíciu Obrazáreň a v jej Zrkadlovej sieni sa často konajú kultúrne podujatia a do Zichyho paláca máte možnosť nakuknúť ako návštevník koncertu menších orchestrov klasickej hudby alebo hudobných recitálov.

Týmto historickým stavbám kontrujú najmä socialistické budovy typu prístavba SNG, Most SNP spolu s UFOm, Hotel Kyjev, Dom odborov lepšie známy ako Istropolis, či otočená pyramída Slovenského rozhlasu. O tom, že kvôli výstavbe mostu padlo za vlasť viacero budov, vrátane synagógy, už bolo množstvo dišput. Hotel Kyjev tiež nemal ružovú cestu na svet. Musela sa kvôli tomu zbúrať celá ulica, aby neskôr slúžil ako hostel pre turistov na jednu noc a aby ešte neskôr mohol chátrať.

Prístavba SNG

Prístavba SNG k Esterháziho palácu je dodnes nevyriešenou záhadou pre obyvateľov Bratislavy, ako aj turistov a historikov. Vizuál prístavby totiž vôbec nie je vábivý. Avšak takáto kontroverzia aspoň prebúdza zvedavosť okoloidúcich a tým pádom možno aj trochu pozdvihuje návštevnosť.

A o čom by to predsa bolo, keby nebolo niečo kontroverzné. Keby bolo mesto čisté, stavbami zjednotené. Takto aspoň ponúkame svetu unikáty, či už ide o budovy alebo o zbúrané klenoty pre vyššie dobro. Práve vďaka tejto nejednotnosti, architektúra v Bratislave naberá na harmónii. A to som sa radšej vyhol zmienkam o súčasných moderných budovách, ktoré teda ponúkajú ešte väčší kontrast k tým historickým…

 

Prístavba SNG. Zdroj: sng.sk
Share Tweet Pin It +1

Mohlo by vás zaujímať

Spiace miesta – Rozhovor

Publikované 1. júna 2019

Ochotnícke divadlá II

Publikované 1. apríla 2020

Predchádzajúci článokLegendárny bratislavský propeler čaká na svoju novú éru
Ďalší článokVšetky úžasné veci

Žiadne komentáre

Pridajte komentár