Kategória: História Bratislavy, Kultúra v Bratislave, Mestská kultúra, Sombratislava

Všetko, čo mám rád o Bratislave č. 3 – legendárne podniky

Autor: Matej Feldbauer

V hlavnom meste
Mnohé z týchto podnikov už v Bratislave nenájdete. A tie, ktoré prežili, majú len málo spoločné s ich legendárnou minulosťou.

 

Najstaršou dochovanou vinárňou v Bratislave je Viecha u Sedliaka na Obchodnej ulici. Už vyše šesťdesiat rokov je na vysokých priečkach v zozname vyhľadávaných podnikov nielen miestnymi obyvateľmi. Keď turisti hľadajú autentický zážitok, ich kroky vedú práve sem. Obľubu u Bratislavčanov si Viecha získala domácim vínom ako aj tradičnou slovenskou kuchyňou. Podnik pravidelne navštevovali herci a režiséri z divadla Nová scéna, ktorá vtedy ešte nebola repertoárom úzko vyprofilovaná. Ansámbel divadla tvorili všetci, ktorí čo i len málo vadili vtedajšiemu režimu. A tak sa mohlo stať, že ste sa pri poháriku vína stretli s Martinom Ťapákom, Viliamom Polónyim či Jozefom Krónerom. Zaujímavosťou je, že obsah jedálneho lístka sa od 70. tych rokov 20. storočia zmenil len minimálne.

 

Zdroj_Ľubo Stacho

 

Hodžovo námestie

Na Hodžovom námestí sa nachádza kaviareň pomenovaná po belgickej princeznej, ktorá žila v kaštieli v Rusovciach. Kaviareň Štefánka funguje, s menšími prestávkami, od konca 19. storočia. V 20. tych rokoch 20. storočia bola jednou z najprestížnejších kaviarní v Bratislave. Kvôli lokalite, mali návštevníci možnosť vidieť tu študentov neďalekého konzervatória a medzi nimi napríklad aj Mareka Brezovského, ktorí sem so spolužiakmi rád odbiehal.

 

Kollárovo námestie

Princezná Štefánia mala len jednu dcéru a aj po nej v Bratislave možno nájsť jeden z najobľúbenejších podnikov Bratislavčanov všetkých generácií. Alžbetka na Kollárovom námestí bola v 90. tych rokoch zatvorená a na prelome storočí v priestoroch otvorili potravinový reťazec. No v roku 2017 tu otvorili Mestský pivovar Alžbetka a tradícia môže pokračovať.

 

 

Kamenné námestie

V podzemí hotela Kyjev na Kamennom námestí sa nachádzal Luna Bar. Bar zo sedemdesiatych rokov sa tešil veľkej obľube najmä kvôli svojmu “americkému nádychu“. Pred pár rokmi Luna Bar znova otvorili. Majiteľ sa snažil zachovať čo najviac z pôvodného interiéru ako aj z pravidelného programu. A my sa vďaka tomu môžeme za stolom vcítiť do kože jedného zo spisovateľov, ako práve tu nasával múzu.

 

Námestie SNP

Keď sa povie legenda, starším Bratislavčanom hneď napadne V-klub. Pravidelne sa tu konali koncerty, nahrávali sa tu zábavné televízne programy a nahrávky. Nie jedna historka z tzv. Véčka začína tým, ako sa kvôli kapacite museli návštevníci prepašovať dnu cez okná na záchode. Aj tu sa stretávali rôzni umelci, ktorí “vymetali“ bratislavské podniky. V okolí navštevovali aj Slovenskú pivnicu na Dunajskej ulici, Luxor, kaviareň Grand v budove Manderláku či bývalú Metropolku.

 

 

Zelená ulica

V októbri 1966 bola otvorená talianská reštaurácia Perugia. Denne tam pripravili až 60 druhov jedál. Okrem kuchyne sa Perugia preslávila aj striptízom. Striptérky prešli výberovým konaním pred umeleckou komisiou, ktorú organizoval Felix Demény, vtedy pôsobiaci ako člen baletu na Novej scéne.

 

 

Nesmiem zabudnúť aspoň vymenovať aj iné podniky ako napríklad Malí či Veľkí Františkáni, U Zbrojnoša alebo Stará sladovňa, lepšie známa ako Mamut. Medzi obľúbené podniky patrili aj tie z tzv. “nižšej cenovej“ . Na rohu ulíc Heydukovej a Mariánskej bola La Paloma, podnik otvorený do piatej do rána. Na tú dobu to bol čas veru prehnaný. Možno preto sa tam vždy po polnoci zišli spoločensky unavení ľudia z okolitých krčiem.

 

Share Tweet Pin It +1

Mohlo by vás zaujímať

Víťazi celoštátnych kôl, spojte sa!

Publikované 21. októbra 2019

Prešporské popravisko

Publikované 30. októbra 2019

Predchádzajúci článokPrešporské popravisko
Ďalší článokZa spoznaním historickej Bratislavy nemusíte len do múzea

Žiadne komentáre

Pridajte komentár