Kategória: Kultúra v Bratislave

Všetky úžasné veci

Autor: Matej Feldbauer

Bratislavské divadlo Ticho & spol. je svojim spôsobom aj kultúrne centrum. Pravidelne sa tam konajú koncerty, diskusie a vernisáže. Repertoár divadla z väčšej časti tvorí “domáca tvorba“ Ticho & spol. a program doplňujú hosťujúce súbory, ako aj súbory platformy nezávislých divadiel, napríklad zoskupenie Med a prach alebo Stopy snov. Minulý rok otvorili dvere začínajúcim umelcom prostredníctvom platformy Work in progress, vďaka ktorej sa novovzniknuté súbory môžu ukázať širšiemu publiku na profesionálnej pôde.

18. mája 2019, vo svojej deviatej sezóne, si divadlo pripravilo slovenskú premiéru úspešnej hry Duncan Macmillana a Johnyho Donahoea. V réžii Roba Horňáka sa na javisku predstavil Miro Noga. Monodráma je rozprávaním o živote muža, ktorého matka sa opakovane pokúšala o samovraždu. Príbeh syna, ktorý sa rozhodol napísať zoznam všetkých úžasných vecí na svete, pre ktoré sa oplatí žiť. O tom, či sa mu ju podarí presvedčiť sa už musíte ísť presvedčiť sami.

Zdroj foto: Simona Babjaková

 

Aj napriek vážnosti témy, ktorú nám Miro Noga sprostredkúva, „nečakajte dušu drásajúcu tragédiu. Práve naopak. Všetky úžasné veci sú plné radosti, smiechu a spontánnosti“, ako sa píše v bulletine. Britský komik Jonny Donahoe, pre ktorého je hra osobnou výpoveďou, v roku 2015 spojil sily so svojim krajanom Duncan Macmillanom, jedným z najvýznamnejších súčasných dramatikov z kráľovstva, a vznikla tak hra s pôvodným názvom Every brilliant thing. S dramatikom sa bratislavskí diváci mohli stretnúť v trezore divadla Astorka Korzo ´90, kde pred dvoma rokmi uviedli jeho hru Pľúca.

Interaktívna forma, na ktorej je celá hra postavená, sa postará o ojedinelý umelecký zážitok, ktorý sa každým predstavením líši. Pretože všetci sme odlišný, inak reagujeme a vnímame. Rozdielne uvažujeme. Uvažovali ste niekedy nad tým, koľko je na svete úžasných vecí, pre ktoré stojí za to žiť?

Zdroj foto: Simona Babjaková
Share Tweet Pin It +1

Mohlo by vás zaujímať

S hudbou medzi knihami

Publikované 16. augusta 2019

Predchádzajúci článokVšetko čo mám rád o Bratislave č. 1 - architektúra
Ďalší článokTop miesta na svadobné fotenie nájdete kúsok od Bratislavy

Žiadne komentáre

Pridajte komentár