Kategória: História Bratislavy, Sombratislava

Za spoznaním historickej Bratislavy nemusíte len do múzea

Autor: Eva Vašková

Podobu nášho hlavného mesta približne tri storočia späť nájdete aj priamo „na ulici.“ Nemáme teraz na mysli historické budovy, ktoré si dávne veky pamätajú. Hovoríme o bronzovom modeli mesta, ktorého unikátnosť je práve v retrospektívnom pohľade na mesto, ktorý ponúka.

 

Nedávno pribudol na Vajanského nábreží bronzový model Bratislavy. Pre turistov je originálnym spôsobom spoznávania mesta. Pre domácich príležitosťou, ako o svojom meste získať nový obraz.

Bronzový model mesta zobrazuje Bratislavu v čase, kedy malo, smelo možno povedať, tú najkrajšiu podobu. Konkrétne v časoch jej výrazného rozkvetu počas panovania Márie Terézie.

Za projektom stojí Rotary klub Bratislava Danube, ktorý začal o projekte uvažovať už pred rokmi, ale aktuálne sa stal aj skutočnosťou.

„Nápad vznikol snáď ešte v rokoch 2013 – 2014, kedy som sa stal prezidentom klubu. Následne sme myšlienku projektu na čas odložili. Začiatkom roku 2017 sme sa však s ňou  opätovne začali pohrávať a došlo aj ku konkrétnym rokovaniam s mestom ohľadom podpory projektu či umiestnenia takéhoto modelu,“ upresňuje Martin Sloboda z Rotary klub Bratislava Danube.

 

A zároveň jedným dychom i dodáva, že myšlienka vznikla vďaka Múzeu mesta Bratislavy. To, ako jeden z partnerov projektu, vlastnilo sadrový model mesta z roku 1913. Tento model zobrazoval Bratislavu približne v období okolo roku 1775, kedy bola Bratislava ešte mestom opevneným hradbami. Čiže mesto už bolo po významnej tereziánskej prestavbe Bratislavského hradu, ale stále ho obklopovali aj mestské hradby a v širšom okolí i vinice.

Ako Sloboda dodáva:Model ukazuje mesto v origiálnom období, ktoré trvalo len desať rokov. Svojím spôsobom je jedinečné, že zachytáva tento konkrétny historický úsek, v ktorom sa mesto nachádzalo relatívne krátko.“

 

Na modeli, ktorý dnes môžu turisti i Bratislavčania na Vajanského nábreží obdivovať,                      sa podpísali ruky šikovného sochára Richarda Zozuláka. Ten na základe spomenutého modelu z Múzea mesta Bratislavy námet zoskenoval a v ateliéri VŠVU mu postupne dával zväčšenú podobu. Ako spomenul Sloboda predchádzala tomu tlač dôležitých budov na 3D tlačiarni či vytvorenie takzvaného negatívu z gumy. Až potom sa odlievalo do bronzu.

 

Napokon má model 140 x 140 cm a osadený je na 75 cm vysoký štvorhranný podstavec. Informácie k tým najvýznamnejším pamiatkam neujdú ani anglicky, nemecky či maďarsky hovoriacim turistom. A dokonca aj nevidiaci majú prostredníctvom Braillovho písma možnosť vlastného spoznania mesta. Hmatom tak spoznajú, to čo nemajú možnosť vidieť.

„Verím, že návštevníci i Bratislavčania pochopia význam tohto projektu. Považujeme ho za originálnu turistickú atrakciu, ale aj za výchovnú ‚pomôcku‘ k zdravému lokálpatriotizmu obyvateľov mesta. Radi by sme, aby čo najviac návštevníkov mesta, ktorí prichádzajú napríklad na plavbu po Dunaji, počuli od sprievodcov vysvetlenia nadchádzajúcej cesty prostredníctvom nášho bronzového modelu. Alebo aby čo sa čo najviac školákov či dokonca škôlkarov počulo stručný výklad k histórii mesta od svojich pani učiteliek práve pri tomto modeli,“ uzatvára Sloboda.

 

No a vy ste si o tomto modeli práve prečítali, ale keďže sa hovorí – lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť – tak šup na prechádzku do mesta a obzrieť si novú atrakciu na vlastné oči. J

Share Tweet Pin It +1

Mohlo by vás zaujímať

Predchádzajúci článokVšetko, čo mám rád o Bratislave č. 3 – legendárne podniky
Ďalší článokSkrytá stopa veľvyslanca Cypru v Bratislave

Žiadne komentáre

Pridajte komentár