Kategória: Uncategorized

Záchrana synagógy

Autor: Vladimír Grežo

Slovensko má 84 synagóg. Vieme to napriek tomu, že údaj nepochádza zo žiadnej oficiálnej ročenky, počet je presný. Zoznam vznikol z dvojročného putovania nadšenca Zdenka Dzurjanina po ich stopách na Slovensku. Každú navštívil, sfotografoval a na okraj svojho zápisníka napísal poznámku – používa sa ako sklad, fitnes centrum, čínsky obchod, nevyužíva sa a chátra. Tak dnes vieme, že väčšina synagóg, ktoré pôvodne slúžili ako modlitebne a vzdelávacie či spoločenské centrá židovskej komunity, plnia v súčasnosti iný účel.  O Zdenkovom putovaní sme v BKIS pripravili výstavu Sláva a smútok slovenských synagóg, vernisáž mala v galérii Mestského divadla P. O. Hviezdoslava. Tu sa začal šaštínsky príbeh záchrany synagógy.

 

 

Výstava fotografií synagóg nečakane zasiahla aj do reálneho života. Kurátor Pavol Demeš navštívil na sviatok patrónky Slovenska ohrozenú, ale ešte stojacu synagógu v Šaštíne -Strážach. Svoj zážitok z chátrajúcej, kedysi krásnej stavby, zverejnil  na  Facebooku. Nečakaná reakcia ho prekvapila. Ozvali sa majitelia synagógy – dvojica mladých ľudí, podnikateľov, Jozef Susila a Greta Sokolová, ktorí objekt synagógy s vedľajším domom kúpili začiatkom tohto roka. Na prvé stretnutie s nimi prišli aj ich priatelia Pavol Korman a Frederika Packu, ktorí majú záujem, aby sa synagóga premenila na kultúrny stánok, kde by sa konali výstavy, koncerty a kultúrne podujatia.

Keď sme pred mesiacom s ďalšími brigádnikmi zo sveta hudby, umenia a židovskej komunity, stáli spoločne na hromade starých tehál, dosiek, želiez vnútri stavby synagógy, úsilie vyzeralo beznádejne. Bola to snaha pohnúť niečím, čo sa možno ani nedá. Neuveriteľné sa však stalo skutočnosťou. V krátkom čase týždňov  majitelia založili občianske združenie, téma záchrany spojila starostov z okolia, trnavského župana, aj podporovateľov a čosi sa pohlo.

 

 

Po mesiaci sme na konci novembra vstupovali upraveným hlavným vchodom do interiéru Šaštínskej synagógy, z ktorého členovia občianskeho zduženia vyviezli 20 vlečiek sutín. Dnu bolo milo, teplo a plno. Stavba sa nezmenila, ale pocit samoty a zabudnutia áno. Vernisáž a malá slávnosť sem prilákala vyše sto návštevníkmi a podporovateľov projektu. Vo vyčistenom interiéry ohraničenom múrmi s prepadnutou strechou stála výstava Sláva a smútok slovenských synagóg, a naproti nej 5 fotografií synagógy od svetoznámeho fotografa slovenského pôvodu Yuriho Doijhča z Toronta. Znela hudba Preßburger Klezmer Band, aj program detí zo Základnej umeleckej školy v Šaštíne, Slovom slávnosť sprevádzala Alena Heribanová. Zástupkyňa Pamiatkového úradu priniesli dokument o zápise stavby do zoznamu Národných kultúrnych pamiatok Slovenska. Neskutočné sa stalo možným. Príbeh synagógy, ktorej hrozil koniec, no vďaka nadšeniu a dobrej vôli ľudí pokračuje.

Share Tweet Pin It +1

Mohlo by vás zaujímať

Skrytá stopa veľvyslanca Cypru v Bratislave

Publikované 12. novembra 2019

Predchádzajúci článokMalé bratislavské kiná
Ďalší článokZdajú sa vám tradičné 'Rolničky' trochu obohrané? Vyskúšajte zmenu v podobe českej klasiky.

Žiadne komentáre

Pridajte komentár