Kategória: Sombratislava

Zavítajte do bratislavského Horského parku

Autor: Eva Vašková

Kedysi možno keltská svätyňa a sídlo horára. Dnes open air galéria a čerstvý vzduch. Zavítajte do bratislavského Horského parku

 

Rušné, hlučné, chaotické a ďalšie podobné prívlastky typické pre mesto. Bratislavský Horský park má ale od týchto slovných spojení ďaleko … a zároveň je „luxusne“ blízko od centra mesta.

Prechádzka Horským parkom to je dokonalý oddych. Prostredie tradičného karpatského lesa s dubmi a hrabmi ukrýva množstvo cestičiek, na ktorých nájdete nielen lavičky, ale napríklad i športové náradie.  „Kondičku“ však zaručene potešíte aj bez neho, a to zdolaním 242 parkových schodov.

Svaly svoj potrebný strečing dostanú, no oči sa budú mať tiež na čo pozerať. Množstvo sôch umiestnených v Horskom parku prezentuje tvorbu súčasných slovenských autorov. Čas si príliš strážiť nemusíte, v tejto open air galérii veru otváracie hodiny nemajú. Každý rok tu pribudne nový „nemý obyvateľ“ a spomínaný umelecký priestor sa stal doslova bratislavskou atrakciou.

V prípade, že sa na prechádzku vyberiete s deťúrencami, tak s veľkou pravdepodobnosťou  skončíte pri hre na kreatívnom detskom ihrisku s najnovším lanovým parkom. To vám potom určite padne vhod nejaký ten „doping.“ Pre vás napríklad kofeínový, pre deti možno vo forme nejakej tej maškrty z tunajšej kaviarne.

Ako nám z Horského parku povedali, tento priestor priamo v prírode je ideálnym aj pre detské oslavy či školenia alebo teambuildingy.  A to všetko v priľahlom objekte Lesnej školy. „Podujatia sa avizujú na Facebooku Nadácie Horský park a prihláseným záujemcom aj emailom,“ dopĺňa Kamil Procházka z Horského parku.

No aká by to bola príroda bez zvierat. Na nejakú tú šikovnú veveričku alebo ťukajúceho ďatľa si zrejme budete musieť počkať, aby ste ich tu zastihli, ale nottinghamské miniprasiatko, čierne senegalské kozičky či zajace v miestnej minizoo si získajú vaše deti i vás.

O Horskom parku ako takom sa síce začína hovoriť až v rokoch 1868 – 1870. Vzniká z iniciatívy vtedajšieho mesťanostu Henricha Justiho. Ako však Procházka prezradil k tomuto miestu sa viaže aj viacero legiend. Tá jedna z nich je ešte približne spred dvetisíc rokov. Povráva sa , že v mieste, kde stojí dnes budova Horárne Horský park, bola pred dvetisíc rokmi, keltská svätyňa. Tým sa vysvetľuje existencia siedmych studní, ktoré sa tu vyskytujú. Jedna z nich, hlboká 10 m, je na záhradke pri Lesnej škole,“ upresňuje Procházka.

Predsa len o niečo mladšia je Nadácia Horský park. Dobrovoľnícke srdcia Kamila Procházku a Márie Filkovej, spoločne s ďalšími dobrovoľníkmi sa do nej vložili v roku 1994.

 

Aktuálne je priorita miesta, kde kedysi aj býval skutočný horár, a ktoré bolo už aj schátrané, a opäť ožilo, ponúknuť návštevníkom plnohodnotný dotyk s prírodou a komunitný priestor,. Nemusia ho obľubovať len mamičky s deťmi či rekreační turisti. … ale i vy, ktorí si pretiahnete kosti a vyberiete sa na príjemnú, oddychovú prechádzku, pri ktorej aj zabudnete, že ste v hlavnom meste.

Share Tweet Pin It +1

Mohlo by vás zaujímať

Malé bratislavské kiná

Publikované 18. novembra 2019

Predchádzajúci článokPestrá bola ponuka od prešporských remeselníkov
Ďalší článokTo najlepšie z ochotníckeho divadla

Žiadne komentáre

Pridajte komentár